© MTI |
Richard Branson szerdán mutatta be a manhattani Természettudományi Múzeumban annak az űrrepülőnek a modelljét, amellyel már jövőre be akarja indítani az űrturizmust, egyelőre persze még meglehetősen borsos, 200 ezer dolláros (mintegy 35 millió forintos) tarifával.
A vállalat SpaceShipTwo elnevezésű űrjárművének készültségi állapota már 60 százalékos, a White Knight Two nevű hordozójárművet pedig már idén elkezdik tesztelni - jelentette be az űrrepülőt üzemeltető Virgin Galactic vezetője.
Az űrmodell a kép alapján olyan kéttestű repülőre emlékeztet, amelyet egy közös szárny fog össze. Ez a hordozórész kapta a White Knight Two elnevezést. A két repülőtörzs között függ a szárny alatt maga az űrrepülő, a SpaceShipTwo - így festette le a BBC internetes hírszolgálatának fotókkal kiegészített jelentése.
Az exkluzív utazásra eddig 200 jelentkező fizetett be. Az űrbéli "Föld-nézésért" nem sajnálta a 200 ezer dollárt Stephen Hawking fizikus, Victoria Principal egykori tévésorozat-sztár és a tervező Philippe Strack sem. A bemutatón elhangzott, hogy további 85 ezer érdeklődőt regisztráltak, akik szintén az űrbe vágynak.
"Habár a dollár most nem áll túl jól, a 200 ezer dollár azért az emberek többségének még mindig túl drága. Ha beindul az utazás, reményeim szerint öt éven belül drasztikusan csökkenek majd az árak" - állította Branson.
© MTI |
A piacra dobott különleges ajánlat a legegyszerűbb és legrövidebb formája az űrutazásnak: az űrrepülő ugyanis technikailag már kint tartózkodik az űrben, 110 kilométerrel a tengerszint fölötti magasságban, ám aztán visszasiklik a Földre, anélkül, hogy megkerülné. Az űrjármű az új-mexikói sivatagban felépítendő űrrepülőtérről indul majd. A túrát két és félórásra tervezik, ebből öt percet töltenek az utasok a súlytalanság állapotában.
Az űrrepülőt két asztronauta pilóta fogja irányítani, a fedélzeten pedig minden úton hat-hat utas foglalhat helyet. A szerdai bemutatón száz leendő utas is jelen volt, hogy először láthassák a járművet, amellyel elhagyják majd a Földet. A Virgin Galactic csupán egy a komoly mezőnyből, amely szeretné meghonosítani a kereskedelmi célú űrutazást. A versenytársak között található az európai EADS Astrium, a Blue Origin, amely mögött Jeff Bezos, az Amazon.com Inc. alapítója áll, a Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX), amelyet Elon Musk, a PayPal alapítója hozott létre, valamint a Rocketplane Kistler és a Bigelow Aerospace vállalkozása, amely a Robert Bileglow szállodatulajdonos által megálmodott űrhotelek megvalósításán fáradozik.