Viharkár az autón: mikor fizet a biztosító, és mikor nem? 

A viharkároknak mintegy 10-12 százalékát okozzák fakidőlések, ágtörések.

  • HVG HVG
Viharkár az autón: mikor fizet a biztosító, és mikor nem? 

A napokban végigsöpört viharzóna hatalmas pusztítást végzett országszerte: megrongált házak, leállt közlekedés, kidőlt fák és összetört autók maradtak utána. Sokan most szembesülnek a kérdéssel: ha egy faág vagy egy egész fa dőlt a kocsijukra, ki téríti meg a kárt? A Vezess cikke szerint a válasz nem mindig egyértelmű, de három alapvető szempontot érdemes tisztázni főleg annak fényében, hogy egyre gyakoribbak az ilyen események, és a viharkárok több mint tizedét az ilyen fakidőlések okozzák.

A kötelező biztosítás nem segít

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) kizárólag akkor nyújt fedezetet, ha a biztosított jármű másnak okoz kárt. Természeti károk – például ha egy fa rádől az autóra – esetén ez a biztosítás nem fizet, még akkor sem, ha a fa közterületről dőlt rá. Vagyis aki csak kötelezőt kötött, nem számíthat automatikus térítésre ilyen esetben.

Casco esetén van fedezet – de nem teljes

A casco biztosítás fedezi az ilyen jellegű károkat, legyen szó letört faágról, kidőlt törzsről vagy jégverésről. Ugyanakkor a szerződésben vállalt önrészt – gyakran 10-20% – a károsultnak kell állnia, és a biztosító csak a javítás költségeit téríti meg, az autó értékcsökkenését nem. Emellett fontos, hogy a javítást csak kárszemle után szabad megkezdeni, a biztosító jóváhagyásával.

Casco nélkül is van esély – ha van felelős

Ha nincs cascónk, még mindig van lehetőség kártérítésre, ha bizonyítható, hogy a fa beteg volt, vagy az illetékes útkezelő (önkormányzat, társasház stb.) nem gondoskodott a növényzet karbantartásáról. Vis maior – például szélsőséges vihar – esetén is járhat kártérítés, de ilyenkor is a bizonyítékok számítanak. (Az a kidőlt fa vagy a letört ág, amelyik az útpadkától 2 méteren belül van, az út kezelőjéhez tartozik, nekik kell gondozni és ellenőrizni a növényeket, ők tartoznak értük felelősséggel.)

Ha kár éri az autónkat, mindig készítsünk részletes fotókat a járműről, a helyszínről és a körülményekről – különösen viharkár esetén. Közterületi eseteknél a biztosító mellett az útkezelőt vagy a terület tulajdonosát is értesíteni kell. Ne javíttassuk meg az autót a kárszemle és a biztosító engedélye előtt. Jó tudni: a bíróság nem várja el, hogy parkolás előtt a fák állapotát ellenőrizzük – ezt már többször kimondták.

A legjobb védekezés ugyanakkor továbbra is a megelőzés: viharos napokon lehetőleg ne parkoljunk fák közelében, és figyeljük az időjárás-előrejelzést.