szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Átlátszó testű zebrahalak szervezetében vizsgálják a belső szervek működését, valamint számos egyéb folyamatot, többek között a rák terjedését a bostoni gyermekkórház kutatói.


© Richard White
A Cell Stem Cell szaklap február 7-i számában publikált tanulmány szerint a kutatók valós időben, közvetlen közelről képesek figyelni a rák terjedéséhez hasonló sejtszintű változásokat az élő organizmusokban.

Zebrahalakkal már korábban is végeztek vizsgálatokat, mivel azok kifejletlen állapotukban átlátszóak, körülbelül egy hónap elmúltával azonban elveszítik ezen tulajdonságukat. Az újonnan kitenyésztett hal azonban teljesen átlátszó, két különböző zebrahal keresztezéséből született: az egyik szervezetéből a fényvisszaverő, a másikéból a fekete pigment hiányzott, a keresztezett példánynak pedig csak sárga pigmentje maradt, ami gyakorlatilag teljesen átlátszóvá tette.

Egy kísérlet során a keresztezésért felelős Richard White és kollégái fluoreszkáló bőrráktumort jutattak be egy hal hasüregébe. "Az onkológusok egyik legégetőbb problémája az, hogy a rák lokális megjelenése után miért terjed el a szervezetben", mondta el White a Live Science weboldalnak beszámolva arról, hogy a ráksejtek a hasüreget elhagyva a bőrfelszín felé indultak. "Ez azt jelenti, hogy a tumorsejtek nem véletlenszerűen indulnak el a test más pontjaiba, hanem pontosan tudják, merre kell menniük."

Egy másik kísérlet során White szintén fluoreszkáló, vérsejtekké alakuló őssejteket ültetett át egy normális zebrahalból egy áttetszőbe. Egy hónap múltán az őssejtek láthatóan beágyazódtak a hal csontvelejébe és ott kezdtek el növekedni. Ezen eredmény azért is fontos, mert egyes őssejt-átültetések megmagyarázhatatlanul "nem működnek". Ha a kutatók azonban a halak révén meg tudják érteni az őssejtek beágyazódási folyamatának körülményeit, akkor könnyebben lehet gyógymódot találni az olyan vérképződéssel kapcsolatos problémákra is, mint amilyen a leukémia.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Hatvanezer új rákost diagnosztizálnak évente

A kilencvenes évek vége óta folyamatosan csökken a rákos megbetegedések okozta halálozások száma Magyarországon, de még mindig évente 50-60 ezer új beteget regisztrálnak. 2006-ban 34 ezren haltak meg valamilyen daganatos betegségben.

MTI Plázs

Tüdőrák: egy joint felér húsz cigivel

Egy marihuánás cigaretta elszívása felér húsz rendes cigaretta elfüstölésével a tüdőrák kockázatának szempontjából - mutatták ki új-zélandi kutatók, és arra figyelmeztettek, hogy a marihuánafogyasztás terjedésével ugrásszerűen nőhet a tüdőrákos betegek száma.

MTI Plázs

Nem rákkeltő a szilikon mell, a kávé és a mobil?

Kicsi a valószínűsége, hogy a kávéivás, a mobiltelefon vagy a mellimplantátum rákot okozna - állítja új, kockázatokat rangsoroló módszere eredményeinek alapján Bernard Stewart ausztrál rákspecialista.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Vastagbélrák: hogyan kerülhető el a biztos halál?

Magyarországon évente kilencezer új betegnél diagnosztizálnak vastag- illetve végbélrákot, amivel a kór a második leggyakoribb rosszindulatú betegség lett itthon. A jó hír csupán az, hogy a baj korai felismerésével szinte valamennyi esetben garantált a gyógyulás. Így szinte érthetetlen a riasztó halálozási adat: csaknem minden második páciens belehal a betegségbe. Hogyan ismerhető fel időben, s hogyan orvosolható a halálos kór? Február 4. a rák világnapja.