szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Dicsérni jöttem, nem temetni, mondhatnám kissé kifordítva Marcus Antonius szavait, de...

Dicsérni jöttem, nem temetni, mondhatnám kissé kifordítva Marcus Antonius szavait, de az csak részigazság lenne. Mert temetni valóban nem kell, de dicsérni se nagyon tudom az SP1-et, ami immár egy hete üldögél a gépemen.
Szeretném hangsúlyozni, hogy jelen sorok pusztán a személyes tapasztalatomat türközik, szó sincs bármiféle beható teszt eredményeinek közreadásáról. Amúgy be kell vallanom, nagyon ritkán szokott érdekelni a különféle benchmarkok grafikonja, sokkal inkább azt figyelem vajon lehet-e normális tempóban dolgozni, szórakozni az adott rendszeren, esetleg hardveren, vagy az életemet is elunom, mire végrehajtja azt, amire kérem.
Éppen ezért a Vista eddig nem volt éppen a szívem csücske, pedig igyekeztem a lehető legnagyobb jóindulattal közelíteni hozzá. Persze úgy igazságos, ha azt is elmondom, mi volt a gondom az új Microsoft üdvöskével.
A gépemen (egy Core Duo iMac, 2 Ghz-es gép, 2 GB RAM-mal) egy OEM Vista Ultimate változat bukdácsolt eddig, természetesen natívan, nem emulátorban. Eredetileg angol változat, de mivel az Ultimate-et lehet honosítani, így le volt rá töltve a magyar menü. Ez így eddig teljesen rendben van. Ám ezen a konfiguráción a Vista képtelen volt normálisan végezni a fájlműveleteket, már alaphelyzetben is, ha pedig még egy víruskergető is felkerült rá (akár a gyorsnak mondható NOD vagy az AVG), a rendszer gyakorlatilag használhatatlanná vált, mit szépítsem, tetű lassú volt minden. Alkalmazások, játékok egyaránt élvezhetetlen módon “működtek”.

A Vista külsejével semmi bajom, tulajdonképpen még tetszik is, inkább a Vezérlőpult, az Intéző és még néhány rendszerelem átszabása idegen számomra. Sőt, a Vezérlőpult alapértelmezett nézetét kifejezetten utálom a Vistában: nem szeretem a hosszú mondatokkal körülírt funkciókat, az XP szűkszavúsága nekem jobban bejött. Viszont ez pusztán ízlés és megszokás dolga, márpedig egy kis tanulásra az ember mindig vegye rá magát, ha újat akar. Na de a lassúság és a megbízhatatlan működés, az viszont már nem ízlés dolga... Meg hát zavart kicsit, hogy a Bluetooth eszközökkel még mindig viccesen bonyolult a munka, pedig ez manapság fontos tényező.
Ám most itt az SP1, feltárulnak a lehetőségek! - gondoltam...

Telepítés
Így aztán nekiláttam. A magyar menüktől átmenetileg teljesen meg kellett szabadulnom az SP1 felrakásakor, mivel abból még nincs magyar, az angol SP1 pedig értelemszerűen kikérte magának, hogy őt egy magyar változatra telepítsék (az átállítás kevés, a magyarítást teljesen le kell törölni).
De a türelmetlenség eredményeként végül bevállaltam, hogy angol Vistám lesz, csak legyen már végre SP1. Majd magyarítok újra, ha lesz honosított SP1.

Ezt leszámítva, azt kell mondjam, a Vista SP1 tökéletes gördülékenységgel mászott fel a gépre, bár nem kapkodott (1-1,5 órát nyugodtan szánjon rá mindenki). Gyakorlatilag mindent megúsztam, amit a netet böngészve olvastam mások tapasztalataival kapcsolatban (például a végtelen ciklusú újraindításokat, driver problémákat stb.).

Tapasztalatok
A Vista SP1 számomra egyetlen újdonságot hozott, az viszont kifejezetten pozitív: gyorsultak rajta a fájlműveletek. Immár nem kell hosszú percekig bámulnom a másolást mutató animációkat, vagy egy kicsomagolás esetén elmenni kávézni. És ez akkor is így van, ha vírusirtót használ az ember. Kész csoda...
Ezen kívül semmi extrát nem tapasztaltam az SP1 feltelepítése után, igaz, a fejlesztések nagy része ugyebár nem is olyan, amit szabad szemmel azonnal észrevenne az ember (biztonsági javítások, hibajavítások stb.). Ragaszkodjunk a tényekhez: végül is az SP1 ráncfelvarrás, nem pedig teljes átszabás. Ráadásul, nem minden olyan, ahogyan ígérték: nálam a sleep gyorsulás például nem érezhető, ugyanolyan lomhán alszik el és tér vissza, mint régen. Megbízhatóság szempontjából pedig nagyjából ugyanott tart a rendszer, ahol eddig.
A játékok esetében sem tapasztaltam gyorsulást, szóval ez a gond sem oldódott még meg, jelenleg csak azoknak a játékosoknak éri meg Vistát használni, akik nem tudnak élni a DirectX 10 nélkül és ehhez megfelelő hardverük is van.
Az SP1-gyel jövő Direct3D 10.1 biztosan remek (lesz majd) azoknak, akiknek megfelelő hardverük van ehhez, és akadnak azért újítások a csomagban rendesen. Elnézve azonban a webes fórumokat, azért még lesz munkája redmondi csapatnak, hogy az SP1-el „kiadott” új hibákat is orvosolják.
Az, hogy a tesztgép egy iMac, ne tévesszen meg senkit. A Boot Camp segítségével ezen is éppúgy fut a Vista, az XP vagy éppen egy Linux, mint bármely hagyományos PC-n. Az aggasztó ebben az, hogy a Vistával ellentétben még a legújabb, OS X Leopard (igaz, csak a 10.5.2-es frisstés óta) is kiválóan, gyorsan és megbízhatóan fut a gépen, az XP pedig egyenesen rohan.

Kell ez nekünk?
Nos, miért ne kéne! Mármint ha már Vistát használunk, és a frissítés előtt szétnézve a fórumokon azt tapasztaljuk, hogy a mi hardverünkkel nem lesz gond az SP1 után, akkor ne tétovázzunk, telepítsük a frissítést (mondjuk magyar verziót majd csak akkor, ha már lesz).  Viszont fontos, hogy telepítés előtt tájékozódjunk kedvenc vírusirtónk és az SP1 együttműködéséről, mert ez nem minden esetben zökkenőmentes.
Ha eddig a rendszer sebessége és erőforráséhsége miatt nem váltottunk Vistára, akkor az SP1 - leszámítva a fájlkezelés gyorsulását - önmagában nem jelent orvosságot erre, ücsöröghetünk tovább az XP előtt.
Mindazonáltal azt javasoljuk, hogy Core 2 Duo processzor és 2 GB RAM alatt nem érdemes sürgetni a váltást, viszont egy ilyen konfigurációt most már viszonylag olcsón megvásárolhatunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Vista és a játékok

Eltelt nyolc hónap a Vista megjelenése óta, így a hardvergyártóknak...

techline.hu Tech

Vista Sidebar XP-re

A Thoosje Sidebarral kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy nem azonos a Vista hasonló elnevezésű...

techline.hu Tech

Vista tuningolás

A Tweak VI használata nem túl egyszerű, mivel a rendszer – az...