Nem büntetik az Ausztráliában lebukott filmkalóz rendőröket

A dél-ausztrál rendőrség számítógépes rendszereinek ellenőrzésekor a szakértők azt találták, hogy több száz komputert használnak filmek megosztására. Büntetésük mértéke akár 35 000 euró is lehetne, de úgy tűnik, az egyenruhásoknak nem kell felelniük a tetteikért.

  • hvg.hu hvg.hu
Nem büntetik az Ausztráliában lebukott filmkalóz rendőröket

A letöltés körüli vitáknak újabb
lendületet adhat az ausztrál
rendőrök esete
© hvg.hu
A The Australian című lap értesülései szerint a dél-ausztrál rendőrség (SA Police) informatikai auditja során több száz rendőrtiszt számítógépén találtak bizonytalan eredetű, de feltehetőleg P2P fájlcserélőkről letöltött filmeket.

Az esetről értesítették a rendőrök parancsnokait, azonban a szervezet szóvivői szerint nem lesz felelősségrevonás, mivel elmondásuk szerint túl sok rendőr volt érintve az ügyben.

Az ausztrál szerzői jogvédő szövetség az Australian Federation Against Copyright Theft (AFACT) írásban fordul a rendőrfőnökhöz, hogy magyarázatot kérjen arra, hogy miért mentesülnek a rendőrök az egyébként büntetendőnek tartott cselekmények alól. Ironikus módon az AFACT eddig számtalanszor hangsúlyozta, hogy milyen szoros együttműködésben dolgozik az ausztrál rendőrséggel.

Ha a rendőrök valóban megússzák az esetet, precedens értékű döntés születhet Dél-Ausztráliában, ugyanis ha a polgároknál nagyobb mértékben felelősségre vonható egyenrúhásokra nem vonatkoznak a szerzői jog megsértését taglaló törvények, nem lesz nehéz dolga az ügyvédeknek, hogy egy bíróság előtt megkérdőjelezzék a hétköznapi emberekre hasonló esetekben kiszabott bírságok létjogosultságát.

Azonban, ha a rendőröket megbírságolják, akár 60 500 ausztrál dollárt (35 500 eurót, vagyis csaknem 9 millió forintot) kell fizetniük jogsértésenként, nem beszélve az 5 évig terjedő börtönbüntetéssel. Az érintettek nagy száma miatt azonban ez azzal járna, hogy a régióban egyik pillanatról a másikra szinte megszűnne az igazságszolgáltatás.

Akármi is legyen a dolog vége, az eset a letöltőkkel szembeni fellépés komoly átgondolására kell, hogy késztesse a jogalkotókat. Egyesek arra hívják fel a figyelmet, hogy a letöltés effektív gazdasági károkat okozó voltára még senki sem szolgáltatott kézzelfogható bizonyítékot. A dél-ausztrál rendőrség nem kommentálta az esetet.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.