szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A speyeri műszaki múzeum új attrakciója lesz hamarosan az az orosz űrsikló, amely egy Rajnán úszó pontonhídon ezekben a napokban közelíti meg végső állomáshelyét, a Rajna-Pfalz tartományban fekvő kisvárost.

A Buran vízen érkezik a speyeri múzeumba
© MTI/EPA
A Buran (Hóvihar) nevű űrjárműből, amely erősen hasonlít az Egyesült Államok által épített űrsiklókra, tíz példány készült a Szovjetunióban, még a 80-as években. Közülük azonban csak egy jutott ki a világűrbe, a többiek csupán "próbarepültek" a Föld légkörében.

A szóban forgó példányt az oroszok 2000-ben elvitték Sydneybe, ahol az olimpiai idején az ausztrál nagyváros alkalmi látványossága volt. Utána Bahrainba szállították hajón, ahol egy élelmes szingapúri üzletember akart tőkét kovácsolni belőle. A terv azonban dugába dőlt, a Buran éveken át rozsdásodott az arab sejkség egyik kikötőjében.

Ott figyeltek föl rá német szakemberek, és hírét vitték Speyerbe. Az ottani műszaki múzeum igazgatója, Hermann Layher a ZDF televízióban elmondta: némi jogi vita után megvásárolták az űrsiklót, s az március végén hajón útra kelt Bahrainból Rotterdam felé. Onnan különleges pontonhídra rakva úsztatják fel a Rajnán, várhatóan szombaton ér a rendkívüli rakomány Speyerbe. Az utolsó kilométereket szárazföldön teszi meg, ami nem lesz egyszerű feladat: a Buran ugyanis 36 méter hosszú, szárnyainak maximális szélessége pedig 25 méter.

Az orosz űrsikló megvásárlására, a szállításra és külön hangár építésére mintegy 10 millió eurót költ a speyeri műszaki múzeum.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Megrepedt a Discovery űrsikló futóműve

A futóműben keletkezett repedés miatt veszélybe kerülhet a Discovery amerikai űrsikló október 23-ra tervezett indítása - közölte hétfőn az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA.

MTI Tech

Laboratóriumot visz magával az Atlantis űrsikló

Csütörtökön közép-európai idő szerint nem sokkal éjfél előtt kell a Cape Canaveral-i támaszpontról az űrbe emelkednie az Atlantis űrsiklónak, fedélzetén hét űrhajóssal, köztük egy franciával és egy némettel.