Nemsokára megérkezik Németországba az orosz űrsikló

A speyeri műszaki múzeum új attrakciója lesz hamarosan az az orosz űrsikló, amely egy Rajnán úszó pontonhídon ezekben a napokban közelíti meg végső állomáshelyét, a Rajna-Pfalz tartományban fekvő kisvárost.

  • MTI MTI
Nemsokára megérkezik Németországba az orosz űrsikló

A Buran vízen érkezik a speyeri múzeumba
© MTI/EPA
A Buran (Hóvihar) nevű űrjárműből, amely erősen hasonlít az Egyesült Államok által épített űrsiklókra, tíz példány készült a Szovjetunióban, még a 80-as években. Közülük azonban csak egy jutott ki a világűrbe, a többiek csupán "próbarepültek" a Föld légkörében.

A szóban forgó példányt az oroszok 2000-ben elvitték Sydneybe, ahol az olimpiai idején az ausztrál nagyváros alkalmi látványossága volt. Utána Bahrainba szállították hajón, ahol egy élelmes szingapúri üzletember akart tőkét kovácsolni belőle. A terv azonban dugába dőlt, a Buran éveken át rozsdásodott az arab sejkség egyik kikötőjében.

Ott figyeltek föl rá német szakemberek, és hírét vitték Speyerbe. Az ottani műszaki múzeum igazgatója, Hermann Layher a ZDF televízióban elmondta: némi jogi vita után megvásárolták az űrsiklót, s az március végén hajón útra kelt Bahrainból Rotterdam felé. Onnan különleges pontonhídra rakva úsztatják fel a Rajnán, várhatóan szombaton ér a rendkívüli rakomány Speyerbe. Az utolsó kilométereket szárazföldön teszi meg, ami nem lesz egyszerű feladat: a Buran ugyanis 36 méter hosszú, szárnyainak maximális szélessége pedig 25 méter.

Az orosz űrsikló megvásárlására, a szállításra és külön hangár építésére mintegy 10 millió eurót költ a speyeri műszaki múzeum.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.