szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az IBM izraeli kutatólaboratóriumában, Haifában olyan szoftvertechnológiát dolgoztak ki, amely mobiltelefonra rögzített, töredékes adatok alapján segít nevek, arcok, párbeszédek és az ezekhez kapcsolódó információ előhívásában.

Bár mobiltelefonunkon sok adatot tárolunk, fotókat, videókat és hangfelvételeket készítünk vele, az adat-darabkákat nem társítjuk, ezért a későbbiekben nem vesszük kellőképp hasznukat.

A szoftver asszociációs technikát alkalmazva képes az adatrögzítés kontextusának megértésére és a különféle adatok összekapcsolására, majd előhívására.

Yaakov Navon, a haifai IBM labor vezető fejlesztője szerint „Olyan ez, mintha a memóriánknak lenne egy saját egy személyi asszisztense”.


Az új szoftver a fejlett mobiltechnológiák egyes funkcióit felhasználva (képfeldolgozás, GPS információk, optikai alakfelismerés, beszédfelismerés stb.) megszűri és összekapcsolja az információkat. Például, ha egy konferencián találkozunk valakivel, képet készítünk róla és a névjegykártyájáról is, a szoftver összepárosítja a két információhalmazt az azonos időpont és helyszín alapján. Ha ugyanezzel a személlyel a jövőben találkozót szervezünk, akkor a naptárbejegyzésünk alapján a szoftver figyelmeztet minket, hogy milyen adatok állnak rendelkezésünkre az illetőről.

A technológia olyan helyzetben is segíthet, amikor találkozunk valakivel, de nem emlékszünk arra, honnan ismerjük. Ha beírjuk a nevét a mobiltelefonunkba, a segítségével pillanatok alatt visszakereshetjük, hol, mikor találkoztunk vele, és milyen egyéb információk kapcsolódnak ahhoz az eseményhez.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

Káros-e a mobil sugárzása?

Megnyugtató válasz helyett nehezen tisztázható nézeteltéréseket hozott a mobiltelefon feltételezett mellékhatásairól végzett nagy nemzetközi felmérés.

Bari Máriusz Tech

Mit árul el rólunk a mobiltelefon?

Meglehetősen kiszámíthatóak vagyunk, kevés helyen fordulunk meg, otthonunktól sem megyünk messze - írja Nature-ben publikált tanulmányában Barabási Albert-László, a Notre Dame egyetem fizikaprofesszora, a Northeastern University Komplex Hálózatkutatási Központjának igazgatója. Felfedezése számos tekintetben segítheti a betegségkutatást és a várostervezést is.

hvg.hu Karrier

Új digitális szakadék alakul ki: jön a mobil elit

A vállalatoknak csupán 17 százaléka gondoskodott arról, hogy valamennyi alkalmazottjuknak biztosítsák a rugalmas munkavégzéshez szükséges feltételeket, miközben az európai munkavállalók 94 százaléka igényelné ezt a lehetőséget.