szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tizenöt különböző, ezen a területen máig ismeretlen tengeri élőlényt fedeztek fel a Cortés-tengerben, Mexikó északnyugati részén, a világ egyik leggazdagabb élőhelyén a Mexikói Autonóm Egyetem és a Baja California Sur Autonóm Egyetem kutatói.

A Tenger- és Édesvíztudományi Intézet kutatói elmondták, hogy a fellelt új fajok a tüskésbőrűekhez (tengeri csillagok és sünök), a rákokhoz, a soksertéjűekhez (férgek), a szivacsokhoz és a lágy korallokhoz tartoznak. A felfedezések között található néhány kígyókarú csillag is.

Az Argo nevű hajó és a Deepsee nevű tengeralattjáró segítségével az expedíció 300 méter mélyre, eddig elérhetetlen helyekre tudott lemerülni, és olyan helyeken gyűjtött mintát, ahová óceánkutató hajók és közönséges búvárok eddig nem jutottak el.

A tengeralattjáró nagy felületen átlátszó műanyagból van, és olyan precíz hidraulikus karral van felszerelve, amely kényes fajok sérülésmentes begyűjtését is lehetővé teszi.

A kutatók kiemelték, hogy a mexikói vizekben páratlannak számít ez a felfedezés, mert eddig  ezen a meredek sziklás területen nem sikerült ilyen mélytengeri fajokat gyűjteni. A kutatók azt is elemzik, vajon ezek a fajok ennek a tengernek a sajátjai, vagy másutt is megtalálhatóak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Új állatfajokat fedeztek fel egy veszélyeztett dzsungelben

Eddig ismeretlen emlősfajokat, egy gigantikus patkányt és egy csöppnyi oposszumot fedeztek fel Indonéziában. Az amerikai Conservation International (CI) természetvédő szervezet kutatói és az Indonéz Tudományos Intézet (LIPI) munkatársai a Pápua tartománybeli Foja hegység érintetlen dzsungelében figyelték meg a korábban soha nem látott állatokat. A felfedezésekről hétfőn számoltak be.

MTI Tech

Új fajokat fedeztek fel egy karibi sziget közelében

Számos eddig ismeretlen halfajtát és vízinövényt fedeztek fel egy víz alatti korallzátonyon a Karib-tengeren. Az expedíció a Holland Antillákhoz tartozó egyik parányi sziget - Saba - közelében vizsgálta a mélységet.

MTI Tech

Új fajokat hoz létre a környezetszennyezés?

A környezet szennyezése és a természet változása kedvező hatással is járhat az állatvilágban, és például új fajok kialakulásához vezethet, de ezek a hatások eltörpülnek a károk mellett - mondta Diethard Tautz, a Német Zoológiai Társaság (DZG) elnöke a hétvégén Münsterben megkezdődött zoológiai kongresszus kapcsán.