szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ausztrália jelképe, a kenguru a mai Kína területén alakulhatott ki, és meglepő módon genetikailag közel áll az emberhez - állapították meg ausztrál kutatók.

© Wikipedia
A kormányzati támogatásból működő Centre of Excellence for Kangaroo Genomics (CEKG) tudósai először térképezték fel teljes egészében az erszényes emlősök teljes génállományát, és arra a meglepő eredményre jutottak, hogy az állatok meglehetősen közel állnak az emberhez.

"Számos különbség tapasztalható, nekünk ebből-abból egy kicsit több van, másból egy kicsit kevesebb, de végülis sok gén azonos bennünk, és közülük többnek még a sorrendje is megegyezik. Azt hittük, a gének teljesen össze lesznek keveredve, de épp ellenkezőleg. Az ember genomjának szép nagy darabjai ott csücsülnek a kenguru genomjában" - mondta a CEKG igazgatója, Jenny Graves telefoninterjújában.

Korábbi ismereteink szerint a kenguruk és emberek legközelebbi közös őse 150 millió éve élt. Összehasonlításképpen: az egér és az ember közös elődje 70 millió éves.

A kenguruk vélhetően a mai Kína területén alakultak ki, de először Amerikába, majd onnan Ausztráliába és a déli sarkvidékre vándoroltak (ebben az időben a Pangea nevű óriáskontinens darabjai még nem távolodtak el teljesen egymástól).

"A kenguruk rendkívül sok információval szolgálnak arról, hogy milyenek voltunk úgy 150 millió éve" - tett hozzá Graves.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!