|
Indonézia nemcsak a világ negyedik legnépesebb országa, hanem Ázsia azon országa is, ahol a leggyorsabban növekszik a HIV-fertőzöttek száma: 235 milliós lakosságból 290 ezer fertőzöttet tartanak számon.
Pápua tartományban súlyosabb a helyzet: itt minden százezer lakosra 61 fertőzött jut: ez az arány tizenötszöröse a nemzeti átlagnak. |
John Manangsang törvényhozó állítása szerint a törvényhozók szempontjából előnyös lenne, ha rádiófrekvenciás azonosítóchipeket ültetnének azon HIV-fertőzött páciensekbe, akiknél agresszív szexuális viselkedést figyeltek meg, ugyanis ekkor könnyebben lehetne ezen egyéneket azonosítani, helyzetüket lekövetni, illetve el is lehetne őket ítélni akkor, ha szándékosan fertőznek meg másokat - jelenleg ezért hat hónapnyi börtön-, vagy ötezer dollár pénzbüntetés jár Pápua tartományban.
Nancy Fee, az UNAIDS országos koordinátora szerint az Egyesült Nemzetek által felügyelt egészségügyi szerv még nem is hallott olyan törvénykezésről vagy kezdeményezésről, amely a HIV-páciensek mikrochipes "megkülönböztetésén" alapulna, de súlyosnak tartja ezek emberjogi vonatkozásait. Hasonlóan nyilatkozott a pápuai közélet egyik híres aktivistája, Tahi Ganyang Butarbutar is, aki szerint a fertőzést jobban megszervezett szexuális oktatással, illetve óvszerhasználattal lehetne visszaszorítani. "Az AIDS-esek nem állatok, tiszteletben kell tartanunk jogaikat", nyilatkozta az aktivista.
Rendkívüli az egészségügyi helyzet, úgyhogy ennek megfelelően kell kezelni, reagált erre Weynand Watari törvényhozó, aki az RFID-s mikrochipek nagy támogatója. A Yahoo! News értesülései szerint a pápuai kormány azt nyilatkozta: a chipeket csak azokba ültetnék be, akik agresszív szexuális viselkedést mutatnak, de semmit sem tudni arról, hogy ez a csoportot hogyan izolálják, az sem tudható, hányan alkotják , illetve még azt sem tudni, hogy kik lennének a megfigyelő szerv tagjai. Míg sem a technikai, sem a gyakorlati részletek nincsenek tisztázva, ha a törvényterv megkapja a többségi szavazatot, akkor a terv jövő hónaptól életbe is lép.