szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt bő egy hét során közel 400 alkalommal rengett a föld az amerikai Yellowstone nemzeti parkban. A szakértők szerint a magma hője szökik a kőzetrepedéseken keresztül.

A Yellowstone egyik hőforrása.
A gőz okozza a földmozgást?
© AP
A Red, Green and Blue nevű, környezetvédelmi témákkal foglalkozó oldal értesülései szerint ezen a területen található Észak-Amerika legnagyobb, úgynevezett szupervulkánja, azonban a rengések nem a tűzhányó működésének következményei.

Az amerikai közrádió (NPR) szerint a jelenséget, amikor nagy számú, kisebb földrengés egy helyre koncentrálódik, rajoknak nevezik. Ennek a földrengés-rajnak az erőssége a Richter-skálán 3,9-es, a geológusok szerint azonban a kisebb földmozgások gyakorisága sűrűbb, mint az normális lenne hasonló helyzetben.

A megfigyelések szerint a rengések epicentruma a Yellowstone-tó alatt található, ez a wyomingi Local News 8 szerint utoljára két évtizede fordult elő.

„Úgy véljük, a jelenség annak a következménye, hogy a magma hője, valamint gőz szabadul ki a földkéregből” – magyarázta a tévécsatorna stábjának egy geológus szakember.

Pontos magyarázat azonban nincs a földrengés-sorozatra. A vulkánkitöréstől a szakértők szerint nem kell tartani, az utolsó jelentősebb ilyen esemény ugyanis több mint 640 000 évvel ezelőtt történt.

Tavaly áprilisban hasonló rengéssorozatot észleltek Oregon környékén, akkor 10 nap alatt 600 kisebb földmozgást tapasztaltak. Ez utóbbi helyzet azonban más, mint a Yellowstone park esetében, ugyanis Oregon olyan területen helyezkedik el, ahol nem találkoznak a tektonikus lemezek. Az ott mért földmozgások közül három is elérte vagy meghaladta a Richter-skála szerinti 5-ös erősséget. A rengések nagy része azonban az óceán területére koncentrálódott, a szárazföldön ezért keveset lehetett belőle érezni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A felhők jelzik a földrengések közeledtét?

Kínai kutatók úgy gondolják, hogy a felhőkből kiolvasható egy közelgő földrengés. Kuo Kuang-meng (Guo Guangmeng) és Bin Vang (Bin Wang), a honani (Henen) Nanyang Normal Egyetem geofizikusai két súlyos dél-iráni földrengést megelőzően is szokatlan lyukakat észleltek a felhők között műholdfelvételeken.

Bari Máriusz Tech

Laptoppal jósolható a földrengés

Egy laptop is képes megjósolni a földrengéseket, csak egy mozgásérzékelő és egy különleges szoftver kell hozzá. A kaliforniai Stanford Egyetemen indított kezdeményezés annál jobban működik, minél többen csatlakoznak hozzá.