szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az első bekapcsolást követően mindössze kilenc nappal hibásodott meg a csaknem öt és fél milliárd dollárból épített nagy hadronütköztető. A legfrissebb fejlemények szerint a 27 kilométer átmérőjű gigantikus eszköz szeptemberben indulhat újra, hónapokkal az eredetileg tervezett időpont után.

A BBC értesülései szerint az Európai Nukleáris Kutató Szervezet (CERN) közleményében azt írta: „a legújabb ütemezés szerint szeptemberben indulhat újra a rendszer, az első ütköztetésekre október végén kerül sor”.

Az eredeti tervek szerint már tavaly novemberre elkészültek volna a javításokkal, ám először idén júniusra, majd még később, őszre tolták az indítás időpontját.

Az első vizsgálatok szerint az LHC problémáját a gyorsítómágnesek zárlatos összekapcsolása okozta. Ennek eredményeként 53 ilyen szerkezetet kellett kiszerelni a gyorsítónak otthont adó óriási alagútból tisztításra és javításra. A zárlat egyébként egy forrasztási hiba miatt alakult ki.

A CERN bejelentette, hogy egy új védelmi rendszert építenek be az LHC-be, amely összesen mintegy húszmillió dollárba került. Ettől azt remélik, hogy a jövőben elejét veszi a hasonló gondoknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Sötét anyag lopta ki a részecskegyorsító tartalmát?

Megmagyarázhatatlan eredetű részecskék nyomára bukkantak az illinoisi Fermilab részecskegyorsítójában. Több elmélet is született az események magyarázatára, a leghangzatosabb szerint a világegyetem tartalmának javát alkotó "sötét anyag" szöktetette meg a részecskéket a gyorsító tesztcsövéből, írja a New Scientist Space.

MTI Tech

Két hónapra leáll az óriási részecskegyorsító

Nagymennyiségű folyékony hélium szivárgott ki a világ legnagyobb részecskegyorsító berendezésének, a nagy hadronütköztető gyűrűnek (LHC) a hűtőrendszeréből pénteken; a meghibásodás miatt legalább két hónapra le kell állítani a szeptember 10-e óta próbaüzemelés alatt álló gépezetet.

MTI Tech

Körbement a második protonnyaláb is a svájci részecskegyorsítóban

Körbement a második, az óramutató járásával ellenkező irányban indított protonnyaláb is a nagy hadronütköztető gyűrű (LHC) alagútjában - közölte a helyszínről szerda délután Vesztergombi György, az Európai Nukleáris Kutatási Szervezetben (CERN) működő magyar kutatócsoport vezetője.