szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bőr alá "les be" egy holland fejlesztésű berendezés, amely az izmok működését teszi valós időben láthatóvá; a készülék a stroke (agyi érkatasztrófa), végtag-amputáció vagy sérülés után lábadozók rehabilitációját hivatott elősegíteni.

A digitális képalkotó eljárás segít az orvosoknak és a fizikoterapeutáknak, hogy "bekukkantsanak" páciensük szervezetébe, s megnézzék, mely izmok jönnek működésbe a mozgás alatt.

A rendszer villogó infravörös fény és nyolc kamera segítségével követi nyomon a fényvisszaverő öltözéket viselő páciensek mozgását a gyakorlatok elvégzése közben. A reflektorok által a páciens öltözékén megjelenített izom-összehúzódást a rendszer a képernyőn látható virtuális testbe vetíti ki.

A kutatók szerint az izomerő valós időben történő vizualizálása felgyorsíthatja a járni tanuló, s az egyensúlyérzéküket visszanyerni igyekvő betegek rehabilitációját. A rendszert haszonnal alkalmazhatják sportolóknál bizonyos technikák tökéletesítésénél, valamint a sérülések megelőzése céljából.

"Az egész olyan, mintha a páciens levetkőzné a bőrét, s az orvosok pontosan láthatják, mi történik az izmokkal. A páciensek sokszor nem értik, mit is akarnak tőlük, amikor arra kérik őket, hogy ezt vagy azt az izomcsoportot aktiválják. A rendszer segítségével viszont láthatóvá válik, hogy világos-e a beteg számára a feladat vagy sem" - nyilatkozta a berendezéssel kapcsolatban Michiel Westermann, a rendszert kifejlesztő Motek Medical nevű cég vezetője.

A rendszer, amelyet az idei év során kórházakban tesztelnek majd, jövő év elején kerülhet forgalomba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Tüdővizsgálat röntgen nélkül

Olyan high-tech sztetoszkópot hozott létre egy izraeli kutató, amellyel a légzőszervi megbetegedéseket sokkal precízebben és gyorsabban diagnosztizálhatják. Az új technológia megalkotója szerint csak a levegővétel számít, semmi más.

MTI Tech

Szuper-röntgen a föld alatt

Csaknem három és fél kilométeres, 25 méteres mélységig is lenyúló alagútban épül a világ leghatékonyabb röntgen-berendezése a németországi Hamburg közelében. Elemi részecskék minden eddiginél hatékonyabb vizsgálatát teszi majd lehetővé 2013-tól, a tervezett átadás időpontjától.