szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy technológiai áttörésnek köszönhetően az új fejlesztésű telepek már több energiát képesek tárolni, mint jelenlegi társaik, ráádásul rendkívül gyorsan képesek leadni, vagy felvenni a töltést, így ha lemerülnek, akár tíz másodperc múlva ismét üzemképessé tehetőek.

A kompakt, nagyteljesítményű akkumulátorok már ma is kulcsfontosságú részét képezik a különböző mobileszközöknek, s az autóiparban is egyre nagyobb az érdeklődés irántuk, az Ars Technica értesülései szerint pedig a jövő, intelligens villamoshálózataiban is komoly feladat várhat rájuk. A gyors akkumulátorokat ugyanis a megújuló energiaforrások használatával egy időben hatékonyan lehet alkalmazni, a szolgáltatás esetleges kieséseinek (szélerőmű esetében például ha nem fúj a szél) áthidalására.

A Nature-ben megjelent beszámoló szerint az új fejlesztésű akkumulátorban arra az ismert tényre építettek a mérnökök, hogy a töltést lítiumionokkal szállítják az elemen belül. A lítium azonban egy olyan különleges anyagba ágyazták, amely jobb vezetőképességet produkál, ezért gyorsabban mozgathatóak a töltések, mint a hagyományos lítiumelemekben. Az eredmény egy olyan akkumulátor, amely a megfelelő elektródák használatával akár 10 másodperc alatt le tudja adni a töltést.

A megújuló energiával működő
hálózatok fontos része lehet
© Fazekas István
Az új módszer kidolgozása során a mérnökök rájöttek, hogy a hagyományos telepekben a töltési sebességet komolyan befolyásolja, hogy a lítium-ionok csak bizonyos helyeken tudnak ki-, és belépni az akkumulátorban alkalmazott kémiai só kristályaiból. Ennek áthidalására kitalálták, hogy a kristályok felületét lítium-foszfáttal vonják be 5 nanométer vastag rétegben. Ennek köszönhetően a lítium-részecskék jóval mozgékonyabbá válnak, ez pedig lehetővé teszi, hogy nagyobb sebességgel mozogjanak telepen belül.

Az eredmény lenyűgöző: az új módszerrel készült akkumulátorok több töltést képesek tárolni és a megfelelő elektródák alkalmazásával – a kapacitás rovására ugyan – drámaian csökkenthető a töltési idő: alig több mint kilenc másodpercre.

A jelenlegi kihívás a mérnökök számára, hogy ezen elektródákat tömeggyártásra alkalmassá tegyék. A kísérleti változatok erre még nem alkalmasak, mivel túl sok helyet foglalnak, ez pedig rontja az akkumulátor hatásfokát.

Ennél is lényegesebb, hogy jelenleg egyelőre igen energiaigényes feltölteni ezeket a telepeket, így még meg kell találni a megfelelő megoldást, hogy az új fejlesztés megjelenhessen a különböző eszközökben és villamos hálózatok alkatrészeként.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Mozgás közben tölti a mobilt az aranyszálas póló

Mozgásból generál elektromos energiát egy új amerikai nanotechnológiai fejlesztés. Az úgynevezett nanogenerátorok ruhába varrva képesek lennének árammal ellátni telefonokat, mp3-lejátszókat és egyéb hordozható készülékeket - írja a Nature.

hvg.hu Tech

Mobilt tölt az öngyógyító mesterséges izom

Önmagát regeneráló mesterséges izmot állítottak elő kaliforniai kutatók. Az eredetileg japán ötleten alapuló megoldás nemcsak biztonságosabban működik, hanem még elektromosságot is generál, így mobilt vagy MP3-lejátszót is lehetne róla tölteni.