szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ybl Miklós székesfehérvári születésű építészről neveztek el egy kisbolygót.

Az égitestet az MTA Piszkéstetői Obszervatóriumában 2002-ben fedezte fel Sárneczky Krisztián csillagász - mondta el a székesfehérvári Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló vezetője.

 Trupka Zoltán hozzátette, hogy a névadásra a pályaszámítások és az ellenőrző megfigyelés után került sor. Tájékoztatása szerint a l66886-os sorszámú kisbolygó kis méretű égitest. Átmérője körülbelül négy kilométer. Átlagosan 450 millió kilométerre van a Naptól, amelyet öt és fél év alatt kerül meg.

Nagy távcsővel készített fotókon lehet csak látni, fényessége ugyanis mindössze 19 magnitúdó, ami azt jelenti, hogy százezerszer halványabb a szabad szemmel még éppen látható csillagoknál. Az Ybl Miklós kisbolygó már harmadik székesfehérvári "vonatkozású" égitest.

2007-ben a 111468-as sorszámú kisbolygóra az Alba Regia nevet jegyezték be a Nemzetközi Csillagászati Unió illetékesei, 2008 elején pedig a 31872-es sorszámú aszteroida kapta meg a székesfehérvári születésű csillagász, Terkán Lajos nevét.

Az Alba Regiát Fürész Gábor asztrofotós és Sárneczky Krisztián, a Szegedi Tudományegyetem kisbolygó-keresési programjában dolgozó szakember fedezte fel, akinek kutatótársával Szabó Gyulával együtt része volt az aszteroida "megtalálásában" is.

Székesfehérváron egyébként több mint fél évszázada kezdődött a csillagászati mozgalom, és a város az elmúlt évtizedekben a csillagászati ismeretterjesztés egyik fellegvára lett. A bemutató csillagvizsgálóban rendszeresen tartanak a csillagos ég titkait vizsgáló, távcsöves bemutatókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Sopronról neveztek el egy kisbolygót

A Nemzetközi Csillagászati Unió Kisbolygó Központja (Minor Planet Center) hivatalosan is elfogadta, hogy egy kisbolygó a Sopron nevet viselje - nyilatkozta Sárneczky Krisztián, a kisbolygó egyik felfedezője a Kisalföld pénteki számában.