szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szinte teljesen kihalt tengerfenék-sivatagot fedeztek fel amerikai kutatók az egyébként élettől nyüzsgő Csendes-óceán mélyén.

A Csendes-óceán déli részén, Dél-Amerika és Ausztrália között a tengeri üledékből vett mintában kevesebb élő sejtet találtak, mint bárhol másutt. Steven D'Hondt, a Rhode Island-i Egyetem oceanográfusa négy-hat kilométer mélységben vette csoportjával a mintákat.

Az üledék egy köbcentijében átlagosan mintegy ezer élő sejtet találtak, ami nagyjából csak ezrede annak, amennyi az üledékekben szokásos. A partok közelében pedig még ennél is több, milliárdnyi élő sejt található az üledék egy köbcentiméterében.

A vizsgált területen lassú áramlások, forgók akadályozzák meg, hogy sok szerves anyag kiülepedjen, egyúttal tisztán tartják a vizet is. A kutatókat az is meglepte, hogy több méterrel a talajfelszín alatt is oxigént találtak a forgó területén lévő üledékben, mivel utóbbi általában oxigénhiányos, legfeljebb felső néhány centiméterébe hatol be a gáz.

D'Hondt és kollégái tanulmányukat az amerikai tudományos akadémia folyóiratának online kiadásában (PNAS), kedden tették közzé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A savasodó óceánok gyorsíthatják a globális felmelegedést

Egyre savasabbak lesznek az óceánok a növekvő széndioxid-koncentráció hatására, ami gátolja a tengeri állatok meszes héjának képződését. Ez azonban tovább gyorsíthatja a globális felmelegedést, hiszen ezek az állatok fontos szerepet játszanak a széndioxid megkötésében - állítja friss tudományos eredményekre hivatkozva William Howard, a Tasmániai Egyetem professzora.

MTI Tech

Túl zajosak a világ óceánjai

A világ óceánjaiban olyannyira megnövekedett a zajszint, hogy az komoly problémát jelent a bálnák, delfinek és más tengeri emlősök számára - véli a Nemzetközi Állatjóléti Alap (Ifaw). A tenger alatti zaj ugyanis lehetetlenné teszi az állatok közt zajló kommunikációt és megzavarja a táplálkozásukat.

MTI Tech

Nagy mennyiségű idegmérget találtak a Csendes-óceánban

Nagy mennyiségben találtak a tenger mélyén is a felszíni algák által termelt idegméregből Kalifornia partjainál. Ez a korábban feltételezettnél nagyobb veszélyt jelent a mélytengeri élőlényekre - közölték amerikai kutatók a Nature Geoscience című szaklap vasárnap megjelent számában.

MTI Tech

Szeméthullám fenyegeti az óceánokat

A szeméthullám a világóceánokat fenyegeti, kárt okoz az élővilágnak, az idegenforgalomnak, a halfeldolgozó-iparnak és további stresszt jelent a klímaváltozás hatásainak amúgy is kitett óceánnak - közölték természetvédők.

MTI Tech

Aszteroida csapódott 2300 éve az Atlanti-óceánba?

2300 évvel ezelőtt egy 100 méter átmérőjű aszteroida csapódhatott az Atlanti-óceánba Amerika partjainál, nyomában pedig pusztító szökőár érte a mai New York térségét - állítják amerikai kutatók.