szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy jól telepített wifi-hálózat segítségével megláthatjuk egy irodaház belsejében, hogy ki hol tartózkodik, ami túszmentések, tűzvész vagy bármely más katasztrófahelyzet esetén számos életet menthet - írja a Telegraph.


A Utah Egyetem két kutatója, Joey Wilson és Neal Patwari azt állítja: egy wifi-hálózat felfedheti számunkra, hogyan mozognak emberek ajtók vagy falak mögött. A megoldás nyitja egy egyszerű tomográfiai képelemző rendszer, ami interferenciát mér a wifi-hálózat jeladói között - ha ebbe valaki belép, a rendszer ellenállásának változásait mérő készülék észleli a módosulást, visszaadagolja az adatot a számítógépnek, ami ezt értelmezhető információvá alakítja.

A rendszer jelenleg körülbelül egy méterig lát el (azaz képes egy hajszálvékony fal mögé egy méterre belátni), de jelenleg képi információt nem ad, csak azt tudja kijelezni, mozog-e éppen valaki vagy valami a tér adott szegletében - mindez azonban a kutatók szerint a megfelelő kutatások révén kivitelezhető.

A technológiát túszmentések, tűzesetek, katasztrófahelyzetek esetén lehetne hasznosítani, vélik a kutatók. Az otthoni wifi-hálózatokkal megegyező rádiótechnológián alapuló rendszerek egyes elemeit gyorsan el lehetne helyezni a megfigyelendő terület körül, így lehetne pontosítani az áldozatok vagy túlélők hollétét. Az egyes jeladók elhelyezés után azonnal hálózatba rendeződnek és pontosítják a hálózat számára saját helyzetüket, vagy GPS-es helymeghatározás révén, vagy pedig úgy, hogy a Google Maps környékbeli adatait vizsgálva állapítják meg, hol vannak éppen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!