szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az év legismertebb meteorraja, a Perseidák idei gyakorisági maximuma csütörtökről péntekre virradó éjszaka lesz, ebből az alkalomból a Polaris Csillagvizsgáló rendkívüli nyitva tartással várja az érdeklődőket csütörtökön 21 órától hajnalig.

A csillagvizsgáló közleménye szerint a meteorokat a Polaris teraszáról figyelhetik meg, ugyanakkor az asztronómusok távcsöves bemutatóval is várják a nagyközönséget. A résztvevők megismerhetik a csillaghalmazokat, a kettőscsillagokat, késő estétől pedig a Jupiter szerepel a "programban".

Mint a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) honlapján olvasható, a Perseidák első megfigyelése Kr.u. 36-ban történt Kínában, vagyis egy régóta létező meteorrajról van szó. A meteorokat létrehozó porszemek a 130 éves keringési idejű 109P/Swift-Tuttle-üstökösből származnak, amelyet szintén megfigyeltek az ókori Kínában Kr.e. 68-ban. A számítások szerint az üstökös már ezt megelőzően is keresztezhette a Föld pályáját, így akár sok ezer éves is lehet az áramlat, csak feljegyzések nem maradtak róla.

"Az üstökös pályája mentén szétszórt por mára igen széles lepellé terebélyesedett, így már július második felében is láthatunk Perseida meteorokat, természetesen ekkor még kis számban. A porfelhő legsűrűbb részén augusztus 12-13-a tájékán szoktunk áthaladni" - olvasható az MCSE honlapján.

Az első megfigyelések után a VIII-XI. században jegyezték fel rendszeresen a raj jelentkezését, később azonban csak szórványosan említik. A "hivatalos" nyugati tudomány számára Adolphe Quételet (1796-1874) belga csillagász fedezte fel újra a rajt 1835-ben. Az áramlat 1839-ben óránként 160 meteort adó maximumot produkált. A Szent Lőrinc könnyeinek is nevezett csillaghullás 1993-ban és 1994-ben 300-500 meteort adott óránként, ami a Swift-Tuttle legutóbbi, 1992-es napközelségének volt köszönhető. A szülőüstökös közelében ugyanis sűrűbb a porfelhő, mint attól távol. Azóta mérsékeltebb, de még így is nagyon látványos maximumok vannak, bár 2008-ban egy nappal a hivatalos maximum után egy nagyobb kitörés örvendeztette meg a kitartó észlelőket.

"Idén két nappal újhold után lesz a maximum, vagyis ideális körülmények között, sötét égbolton figyelhetjük a hullócsillagokat. A holdfázis adta remek lehetőséget azonban nem szabad elrontani a városfényekkel, így aki csak teheti, keressen közvilágítástól mentes, sötét égboltú megfigyelőhelyet. A hullócsillagok megfigyeléséhez nincs szükség távcsőre, a legjobb, ha közel vízszintes testhelyzetben figyeljük az égboltot. A számítások szerint az elhúzódó és kicsit bizonytalan időben bekövetkező maximum augusztus 12-én este 20 óra és augusztus 13-án reggel 9 óra között várható, vagyis hazánk a lehető legjobb helyen fekszik. Ez azt jelenti, hogy egész éjszaka számos hullócsillagot láthatunk, de hajnalban mindenképpen többet, mint az esti órákban" - emeli ki az MCSE honlapja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Rejtélyes csillagpáros: öt perc alatt kerüli meg egymást a két fehér törpe

Évtizedes kutatások után sikerült végre fényt deríteni egy rejtélyes csillagpáros valódi természetére: a két úgynevezett fehér törpe mindössze 5,4 perc alatt kerüli meg egymást, ez az ismert leggyorsabb és a legszorosabb közelségben lévő bináris csillagrendszer. A felfedezést az Astrophysical Journal Letters-ben közölték a Warwicki Egyetem és a Max Planck Intézet asztrofizikusai.

MTI Tech

Hogyan születik egy csillag?

Egy hatalmas újszülött "csillagbabát" körülvevő porkorongot kaptak lencsevégre kutatók, s a felvételek tanúsága szerint a masszív csillagok ugyanolyan módon "jönnek a világra", mint kisebb társaik.

MTI Tech

Elvakította a Swift műholdat a legnagyobb csillagrobbanás

A Világegyetem eddig észlelt legfényesebb csillagrobbanása átmeneti időre elvakította az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) gammakitörések regisztrálására hivatott Swift csillagászati műholdját - jelentették be szerdán amerikai és brit szakemberek.

MTI Tech

A saját bolygóját falja fel az Auriga-csillagkép napja

A Földtől 600 fényévnyire, az Auriga (szekeres, fuvaros) csillagképben lévő nap saját bolygóját készül "felfalni" - állítják kínai asztronómusok, akik kutatásaikról a Nature című brit tudományos folyóiratban számoltak be.

MTI Tech

Megfejtették a 27 évente elhalványuló csillag titkát

Amerikai csillagászoknak sikerült megoldani azt a majd 190 éves rejtélyt, amely a Szekeres (Auriga) csillagkép egyik csillagát övezte mindmáig; a felfedezésről a Nature legújabb számában jelent meg tanulmány.

MTI Tech

Óriáscsillag születését fényképezte a Herschel-teleszkóp

A Nap tömegét már most nyolcszor-tízszer meghaladó óriáscsillag születéséről küldött képeket az Európai Űrügynökség (ESA) Herschel-teleszkópja, amelynek 3,5 méteres főtükre nagyobb, mint bármelyik űrbeli távcsőtükör.

hvg.hu Tech

Új szupernóvát fedeztek fel magyar csillagászok

Új "robbanócsillagot" fedezett fel a Bajai Csillagvizsgáló és a Szegedi Tudományegyetem vezetésével 2008 óta folyó szupernóva-kereső program egyik július 7-ei felvételén magyar csillagászok 12 fős csoportja.