szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A gyerek nagyon élvezte, hogy számítógéppel beszélgethetett, és az anyuka sem aggódott különösebben, amiért nem...

A gyerek nagyon élvezte, hogy számítógéppel beszélgethetett, és az anyuka sem aggódott különösebben, amiért nem jutottak be nyomban az orvoshoz. Igaz, egyelőre pusztán kísérlet az, amit a New York Times néhány hónapja részletesen ismertetett, de pár év múlva valósággá válhat:  gép helyettesíti a titkárnőket, recepciósokat, telefonos ügyfélszolgálatosokat. Az amerikai lap nem rejti véka alá, hogy a mesterséges intelligencia párosítása a hangfelismeréssel és a gépi beszéd tökéletesítésével előbb-utóbb munkahelyek millióit teheti fölöslegessé, miközben új munkahelyeket is teremthet, és megváltoztathatja többfajta munka menetét.

Doktor Mikrobi
A Microsoft némely munkatársa annyira komolyan veszi ezt a kísérletet, hogy az orvosi előszobában zajló ember-gép párbeszéd microsoftos kidolgozója, Eric Horvitz számítógéptudós létrehozta a saját titkárnője gépi mását is – a számítógépes játékokból ismert néven – az avatarját. A New York Times leírása szerint az orvos asszisztense és a páciens közötti találkozás nagyjából úgy zajlik, hogy a gép – pontosabban a képernyőn megjelenő gépnő – először is tisztázza, az anyuka vagy a gyerek beteg-e. Azután föltesz néhány egyszerű kérdést, és miután megérti a válaszokból, hogy a fiúnak fáj a hasa és enyhe hőemelkedése van, úgy dönt, hogy nincs szükség azonnali beavatkozásra, ezért pár nappal későbbi időpontot jegyez elő a dokinál.

Hasonlóképpen fogadja az érkezőket Horvitz gépi titkárnője is, aki nem egyszerűen a főnök határidőnaplója alapján kezeli a látogatókat, hanem többéves tapasztalatok alapján azt is jó eséllyel be tudja lőni, hogy várakoztassa-e a vendéget, vagy mégsem olyan fontos az a telefonbeszélgetés, amelyben a főnök éppen elmélyed. Már csak azért is, mert a gép érzékeli például, hogy melyik távcsevegés közben szokott a főnök internetezni is, és ki az a partnere, akire teljesen odafigyel. Hosszabb távon azt is megtanítanák a gépi titkárnőnek, hogy – emlékezve az illetők korábbi munkáira vagy arra, hogy melyik csapatnak szurkolnak – miről csevegjen a várakozókkal.

Ügyfélszolgálatos robotok
A hangfelismerés egyszerűbb változatai már ma is működnek telefonos ügyfélszolgálatoknál. Így lehet például kulcsszavak kimondásával lerövidíteni a sokakat idegesítő utat, amelyen most még többnyire menüpontok között válogatva, a telefon gombjait nyomkodva lehet gépi információkat meghallgatni vagy jobb esetben eljutni az illetékes ügyintézőig. Fiatalabb, az internetes kereséshez szokott ügyfelek állítólag hamar alkalmazkodnak a hangfelismerős rendszerhez, a Panasonic amerikai ügyfélszolgálatánál például rendszeres tapasztalat: a telefonálók lassan mondják, hogy a gép is megértse, és meg sem próbálnak beszélgetni, hanem keresőszavakban fogalmaznak, például úgy, hogy „plazmatévé, segítség”.

Szaknyelven szólva szűkített tartalmú interakcióról van szó: az ember és a gép párbeszéde kötött téma körül forog, csekély szókinccsel. Már ma is megoldható ilyen módon, hogy számok bebillentyűzése helyett telefonon be lehessen olvasni például a mérőóra állását. A hangfelismerés révén a számítógép megérti az ügyfél-azonosító számot és a fogyasztás adatait is, a félreértések elkerülésére pedig hanggenerálással visszaolvassa a számokat.

Mesterséges érzelmi intelligencia
További lehetőség, amely már Magyarországon, magyar nyelven is működik, hogy az ügyfélszolgálatnál fogadott beszélgetéseknek nemcsak a tartalmát elemzik, hanem a betelefonálók érzelmeit is. Az ügyes program képes felismerni azokat a kulcsszavakat, amelyek a hangulati elemekkel együtt meglehetős biztonsággal jelzik, kik azok a „problémás” ügyfelek, akikkel egy menedzsernek azonnal fel kell vennie a kapcsolatot, különben felháborodásukban faképnél hagyhatják a szolgáltatót. Alkalmas a rendszer arra is, hogy kiszűrje azokat a beszélgetéseket, amelyeket a call centerben dolgozók csoportvezetőinek érdemes elemezniük.

Ezzel megkímélik a főnököt a munkának attól a részétől, amely korábban nemcsak unalmas, hanem jórészt fölösleges is volt, vagyis attól, hogy válogatás nélkül, szúrópróbaszerűen sok beszélgetést végighallgassanak, miközben valójában ezeknek csak a töredékével érdemes foglalkozniuk.

Búcsú a monotóniától
A hangfelismerő, hangelemző rendszerek nem  tesznek feleslegessé munkahelyeket, hanem az adott munkakörben kiküszöbölik a monoton, időrabló tevékenységeket, és a dolgozó azokra a fontosabb  feladatokra összpontosíthat, amelyekre addig kevesebb ideje jutott. Az ügyfelekkel telefonálók napjait pedig jobban elviselhetővé teszi, ha a gép leveszi a vállukról a monoton feladatokat, így ők kreatívabb munkát végezhetnek, még akkor is, ha ebbe a problémás esetek hosszadalmasabb intézése is beletartozik.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Miről csiripelnek a nagyok?

A Twitter remek dolog, ha figyeljük a kiválasztottak tweetjeit, olykor előbb értesülhetünk izgalmas történésekről...

techline.hu Tech

Lassan kidobhatjuk a HD tévéket?

A fényképezőgépeknél már mindennapos a tíz feletti megapixel szám, a videokameráknál azonban ettől még messze vagyunk.

techline.hu Tech

A Mac OS X történelme

Jövő héten ismét nagy bejelentésre készül az Apple – érkezik az OS X 10.7, azaz az oroszlán (Lion).