Magyar-román környezetvédelmi kapcsolatok

A jövőre nézve is bíztatóak a magyar-román környezetvédelmi kapcsolatok - mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter azután, hogy csütörtökön megbeszélést folytatott Borbély László román környezetvédelmi és erdészeti miniszterrel Budapesten.

  • MTI MTI
Magyar-román környezetvédelmi kapcsolatok

Borbély László megköszönte magyar kollégájának az iszapkatasztrófáról adott napi rendszeres tájékoztatást, aminek jelentős szerepe volt a romániai közvélemény korrekt tájékoztatásában. A katasztrófának nincs a határon átnyúló hatása - szögezte le a romániai miniszter.

Hozzátette: a mostani találkozón elhatározták egy közös bizottság felállítását, amely összegzi az iszapkatasztrófából leszűrhető tapasztalatokat és ezzel elősegíti mindkét országban a hatékonyabb fellépést az esetleges későbbi veszélyhelyzetekkel szemben.

Az iszapkatasztrófa ügyében is közösen lépett fel a két ország Luxemburgban, ahol együtt kezdeményezték annak az uniós mechanizmusnak a módosítását, amely az európai közösség beavatkozást szabályozza a hasonló katasztrófák esetén. Románia osztja azt a magyar álláspontot, hogy külön pénzügyi alapot is létre kellene hozni, mert a szolidaritási alapból a magyarországi iszapkatasztrófához hasonló esetekben nem lehet támogatást igényelni.

Azt az igényt, hogy az EU hozzon létre ilyen alapot - remélhetőleg még további országokkal együtt - közösen fogjuk képviselni - erősítette meg Borbély László. Fazekas Sándor is megköszönte Romániának a magyarországi iszapkatasztrófa következményeinek elhárításához nyújtott eddigi segítségét, továbbá a mostani adományt. Románia ugyanis 250 ezer porálarcot adományozott a katasztrófa miatt Magyarországnak, amit a romániai miniszter csütörtökön személyesen ad át Devecser és Kolontár térségében.

A magyar vidékfejlesztési miniszter felfedte, hogy a megbeszélésen, egyebek közt, áttekintették a Duna-stratégia Tisza csoportjának keretében megvalósuló projekteket és foglalkoztak a Tisza kutatóintézet felállításával, amelynek előkészületei "szépen haladnak előre".

Beszéltek a miniszterek a Dél-tiszai interregionális fejlesztési útvonal összehangolásáról is. Áttekintették a cséfai természeti park létesítésének kérdését is, amely a Körösök vidékén védett magyar területhez csatlakozik és a román kormány várhatóan még az idén döntést hoz róla, amellyel mintaszerű, határon átnyúló együttműködés alakulhat ki - mutatott rá Fazekas Sándor. Borbély László tájékoztatta magyar kollegáját arról is, hogy milyen fázisban tart a tervezett verespataki beruházás engedélyezési eljárása.

Mint Borbély László elmondta, a megbeszélésen eldöntötték, hogy november végéig összehívják a két ország vegyes bizottságát, hogy a legfontosabb dokumentumokat előkészítse a remények szerint jövő év elején tartandó közös kormányülésre.  Románia környezetvédelmi és erdészeti minisztere reményét fejezte ki, hogy az Európai Unió jóváhagyja a katasztrófák és árvizek megelőzésének koordinációjára kidolgozott magyar-román közös programot a Duna-stratégia keretében, hiszen Orbán Viktor magyar miniszterelnök részvételével november 8-án magas szintű találkozón vitatják meg a stratégia egyes elemeit Bukarestben.

Borbély László emlékeztetett a Duna-stratégiáról 2008-ban aláírt kétoldalú memorandumra is. Meggyőződését fejezte ki, hogy a  magyar kormány meg fogja találni azokat a legjobb megoldásokat - akár romániai szakértők véleménye alapján is -, amelyek a hajózhatóságot segítik, ugyanakkor nem károsak a környezetre.