szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

No, nem rögtön sárdagonyára és extrém körülményekre gondolunk, de az biztos, hogy egy mozgóalkatrészektől mentes...

No, nem rögtön sárdagonyára és extrém körülményekre gondolunk, de az biztos, hogy egy mozgóalkatrészektől mentes, alumíniumborítású, keskeny, könnyű, mégis kellően erős gép ideális társ például fotósoknak a terepen. Az aktuális MacBook Air 11”-os és 13”-os változatban kapható, ás bár így a kisebbik változat már közel netbook méretű, teljesítményében és használati élményben (teljes méretű billentyűzet, multitouch trackpad) azonban jóval azok fölött van. Nálunk egyelőre a 13”-os verzió járt, ami széltében ugyan MacBook méret, de jóval keskenyebb és könnyebb.

Az alapjellemzőkez nézve nem is gondolnánk, mire képes a gép. Bár csak egy 1,8 GHz-es Core 2 Duo processzort kapott 2 GB RAM és egy GeForce 320M videovezérlő társaságában, a hétköznapi használat során szinte veri a működési sebesség a MacBook és MacBook Pro gépekét. A titok nyitja, hogy a MacBookokban megszokott hagyományos 5400 RPM-es merevlemez helyett itt SSD memórián tárolódik minden adatunk, a rendszertől a programokon át a dokumentumokig.

Ennek köszönhetően a gép másodpercek alatt bootol, minden program szinte azonnal indul, minden alapfunkció villámgyors, hiszen nem hátráltatja a működést a lassú merevlemez.
A felépítés másik előnye, hogy a fogyasztás is jóval visszafogottabb, így a MacBook Airen már valóban akár 6-7 órát is dolgozhatunk egyhuzamban, töltés nélkül.

A gyengébb processzor kérdése persze azonnal másként fest, ha mondjuk videókat renderelünk vagy nagyméretű fotókkal dolgozunk azaz legyen szó bármiről, amihez elsődlegesen a CPU ereje kell. Ám a levelezéshez, internetezéshez, képnézegetéshez, irodai munkához stb. nem igazán kell erőgép, és az ilyen jellegű alkalmazásoknál, illetve a rendszer működésénél is sokat számít az SSD a sebességet illetően. Cserébe viszont csak 128 vagy 256 GB tárhelyben gondolkozhatunk (a kisebb verzióban 64 vagy 128 GB van).

Egyelőre nem ez a jellemző látvány...

A gépen a korábbi változathoz képest nem szaporodtak el túlságosan a csatlakozási lehetőségek, de most már legalább 2 db USB portot találunk rajta, és a nagyobb változatban ott van az SD kártyaolvasó is. A Bluetooth 2.1+EDR és a Wifi (802.11n) itt sem marad el, LAN csatlakozóról vagy FireWire portól viszont ne is álmodjunk. Azt pedig talán mondanunk sem kell, hogy DVD meghajtó sincs, ha szükségünk van rá, be kell szereznünk valamilyen USB-s külső meghajtót.
Érdekesség egyébként, hogy az OS X telepítőlemez helyett itt már USB-s pendrájvon kapjuk a rendszert is, ha esetleg újra kellene raknunk, de ahogy az a Maceknél lenni szokott, előre telepítve érkezik a gép, ha kivettük a dobozból, perceken belül használható (csak a felhasználói fiókunkat kell létrehozni első indításkor).

Xbench adatok

A 13”-os kijelző felbontása 1440x900 pixel, szép színekkel és némi tükröződéssel számolhatunk, utóbbi szerencsére nem vészes.
A 13-as változat nem pehelykönnyű, de még így sem éri el a másfél kilós súlyt, és mivel könnyedén elfér könyvek, füzetek mellett egy táskában, akár gyalog is vihetjük magunkkal bárhová. Valószínű persze, hogy a kisebb változat lesz majd igazán népszerű, hiszen még hordozhatóbb és olcsóbb is nagyobb társánál.
És persze ne feledkezzünk el arról sem, hogy az Air esztétikai élménynek sem utolsó. A szerkesztőségben mindenki a csodájára járt.

A MacBook Air továbbra sem tartozik az olcsó játékszerek közé (a nálunk járt darabközel 490 ezer forintba kerül), de a korábbi változatoknál most már jobb ár/érték arányt mondhat magáénak (immár akadhat, akinek gyakorlatban is megéri az árát).
A villámgyors boot (nem beszélve arról, hogy ha sleep üzemmódból indítjuk, akkor kvázi a kinyitása után azonnal dolgozhatunk), a programok gyors elindulása, a hosszú akkuidő és az egyszerűbb (vagy visszavett grafikájú) 3D-s játékokra is alkalmas videovezérlő igazán élménnyé teszi a gép használatát. Emellett csendes, és az esetleges utazás közbeni rázkódások sem érdeklik.
Szóval otthon és terepen egyaránt megállja a helyét!

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!