szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Tervrajz azaz „blueprint.

Tervrajz azaz „blueprint. Bár napjainkban már nem kizárólag kék alapon készülnek (sőt inkább digitálisan), az elnevezés Alphonse Louis Poitevin francia kémikus tiszteletére velünk maradt.

 A tervrajzok és műszaki rajzok szinte mindenkit érdekelnek. Ez érthető, hiszen érdekes és izgalmas látni, hogy miként épül fel egy-egy jármű vagy találmány. Legyen szó akár autókról, repülőkről vagy kézifegyverekről, a tervrajzokba „belekukkantani” mindig érdemes. Sajnos azonban még a neten sem egyszerű dolog ilyen rajzokat találni.

Szerencsére a „The Blueprints” nevű weboldal leveszi a vállunkról a terhet. Egy ingyenes regisztráció után semmi nem állhat útjába a lelkes műszaki érdeklődésnek!

Az oldal kezelése első pillantásra rémisztő lehet a hatalmas mennyiségű adat miatt. Jobban megvizsgálva azonban kiderül, hogy ennél jobban nem lehet megoldani. A menük és almenük tengere abban segít, hogy végül eljussunk a hőn áhított tervrajzhoz. Egy alap kategóriákat felsoroló oldralól indulunk, itt rögtön kiderül, hogy az oldalon elképesztő mennyiségű rajzot találhatunk majd. Az alapkategóriák az autókon, motorokon sőt buszokon keresztül a repülőgépeken át a tankokig, fegyverekig sőt a nem létező science-fiction járművekig mindenre kínálnak egy gyűjtemény. De ha akarjuk, megnézhetjük a különböző mopbiltelefonok rajzait is (igen, az iPhone-t is).

A kategórián belül már bonyolódik a helyzet. Tankok esetében például kapunk ABC listát, de külön kategóriát találunk a második világháborús tankokból. Autók, motorok és telefonok esetében egyszerűbb a helyzet: itt gyártók szerint csoportosítva állhatunk neki a böngészésnek. Repülőgépekből olyan sok van, hogy eleve három fő-kategóriát kapunk: második világháborús, első világháborús és modern gépek.

Érdekesség, hogy bár nem akkor számban, mint a járművek (csak tankból több mint négyezer tervrajz van az oldalon) de helyet kaptak anatómiai jellegű rajzok is, sőt van egy vegyes („misc”) kategória is. Ez utóbbiban ömlesztve találhatunk mindenféle tervrajzot és műszaki leírást, a kávégépektől a bútorokon keresztül a hangszerekig. Ha tehát egy 1910-es spanyol gitár rajzaira lenne szükségünk, akkor sincs gond.

Összesen nagyjából negyvenezer különböző dolog rajzait és koncepciórajzait találhatjuk meg az oldalon, ezek legtöbbje regisztráció után ingyenesen megtekinthető. Ha nagyon felbontásra, illetve vektoros ábrákra lenne szükségünk, azért sajnos már fizetni kell.

Ez utóbbi esetben már nem csak „nézegethető” képeket kapunk, hanem profi fájlokat, a következő formátumokban: AI (Adobe Illustrator vektoros tervrajz), EPS, SVG, DWG (Autocad), DXF

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!