Az univerzum legnagyobb rejtélye tovább sötétült

Egy kutatás, amely a Nap körüli teret vette célpontba meglepő eredménnyel zárult. A csak gravitációján keresztül érzékelhető, és emiatt eléggé rejtélyes sötét anyagot, amelynek elvileg ott kellene lennie, sehol sem találták.

  • hvg.hu hvg.hu
Az univerzum legnagyobb rejtélye tovább sötétült

Az ESO Európia Déli Obszervatórium a chilei La Silla-ban felállított 2,2 méteres MPG-ESO teleszkópjával végzett megfigyelés a Nap közelében látható mintegy 400 csillag feltérképezését szolgálta, amelyek közül némelyik 13 ezer fényévnyire van tőlünk. Eközben kozmikus gázfelhőket és port is detektáltak, de nem volt ott a sötét anyag, ami pedig a sötét energiával együtt a kozmosznak mintegy 80 százalékát teszi ki.

A Tejút. Gyorsabban pörög, mint kéne
ESO

Christian Moni Bidin kutatásvezető elmondta, hogy a kalkulációik szerint a sötét anyag gravitációs hatásait világosan kellett volna érzékelniük, de az csak nem volt ott. "Az új eredmények ellenére, a Tejút nyilvánvalóan sokkal gyorsabban forog, amit a látható anyag önmagában lehetővé tenne. Így, ha a sötét anyag nincs ott, ahol vártuk, akkor egy új megoldást kell találnunk a hiányzó tömeg problémájára. A mi eredmélnyünk ellentmond a pillanatnyilag elfogadott modelleknek. A sötét anyag titokzatossága, ha lehet még rejtélyesebbé vált” – mondta a csillagász.

Farokcsóválásból jeles – az új Superman-film kritikája

Farokcsóválásból jeles – az új Superman-film kritikája

1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt Richard Donner filmjében? Bryan Singer és Zack Snyder bicskája beletört, most James Gunn a kutyakártyát is kijátssza, hátha neki sikerül a lehetetlen. Mozikban a 2025-ös Superman.