szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A repülőgépek fedélzetén található szórakoztató rendszerekhez csatlakoztatta a laptopját egy hacker, és állítása szerint sikerült többször behatolnia a gépek számítógépes rendszerébe, sőr egyszer egy hajtómű fölött is átvette az irányítást.

Egy amerikai kiberbiztonsági tanácsadó azt állította az FBI-nak, hogy 15-20 alkalommal sikerült behatolnia utasszállító repülőgépek komputerrendszerébe, és az egyik ilyen esetben átvette az ellenőrzést egy hajtómű felett – közölte híroldalán a CNN, egy házkutatási engedélykérelmére hivatkozva.

Chris Robertset áprilisban vette őrizetbe az FBI, miután a férfi a United Airlinesszal Syracuse-ból New Yorkba repülve a Twitteren osztotta meg, hogy behatolt egy gép rendszerébe. A házkutatási engedélykérelem szerint Roberts februárban és márciusban nyomozóknak elmondta, hogy 2011 és 2014 között 15-20-szor tette már meg ugyanezt. Azt állította, hogy egyszer sikerült felülírnia a rendszer kódját, és emelkedés üzemmódba kapcsolnia az egyik hajtóművet, amivel oldalirányú mozgást váltott ki a gépből. Roberts kijelentette, hogy kiismerte három Boeing- és egy Airbus-típus sebezhetőségét. A bírósági irat szerint a férfi a Thales és a Panasonic által gyártott fedélzeti szórakoztató rendszerekbe hatolt be.

United Airlines

Roberts a Twitteren azt állította, hogy egyetlen célja a repülésbiztonság erősítése volt, és azzal vádolta meg az FBI-t, hogy kutatómunkájának öt évét inkorrekt módon sűrítette bele a dokumentum egyetlen bekezdésébe. Szavai szerint egy módosított Ethernet-kábel segítségével csatlakoztatta laptopját egy, az ülése alatt található, a szórakoztató rendszert irányító elektronikus dobozhoz.

A United Airlines április 15-én arról tájékoztatta az FBI-t, hogy Roberts a Twitteren közölte: Denverből Chicagóba tartva meghackelte a gépet, és lehetséges, hogy aktiválta a fedélzeti oxigénmaszk-rendszert. A férfi Chicagóból Syracuse-ba, majd New Yorkba ment tovább. Roberts azt állítja, hogy a Denver–Chicago-járatot nem piszkálta meg. Az FBI ügynökei egy laptopot, egy iPad-et, egy rosszindulatú vírust tartalmazó laptopot és külső meghajtókat foglaltak le Robertstől.

A gyártók szerint nem úgy van az

A hírre reagálva a Boeing vasárnap közölte, hogy gépeinek szórakoztató rendszere elszigetelt a repülési és navigációs rendszerektől. A gyártó szerint, hogy a cég repülőgépein a pilóták több navigációs rendszerre támaszkodhatnak, és a gépbe betáplált repülési tervet csakis a pilóta engedélyével lehet megváltoztatni. A Boeing emellett további, nem részletezett fedélzeti rendszerekre és óvintézkedésekre is hivatkozott, amelynek feladata szavatolni a repülés biztonságát.

Az Airbus még nem reagált Roberts állításira, de korábban azt mondták, hogy különböző biztonsági megoldásokat, egyebek között tűzfalakat alkalmaz a hozzáférés megakadályozására, és folyamatosan felülvizsgálja a biztonsági intézkedéseket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonlókról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!