szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

9 és fél évig utazott New Horizons szonda, hogy végre elérje a naprendszer legtávolabbi "bolygóját", a Plútót. Szerda este egyedülálló, új felvételek láthatnak napvilágot a távoli törpebolygóról.

9 év utazás után kedden eléri a Plútó törpebolygót és holdjait a NASA űrszondája, szerda este várhatóak a páratlan képek - írta az Időkép.

A New Horizons szonda ezzel közelebb kerül a még nem vizsgált naprendszerbeli "bolygóhoz", így végre mind a kilenc planétáról pontosabb képet kap az emberiség.

National Space Society / YouTube

A New Horizons a remények szerint minden eddiginél részletesebb és szebb felvételeket sugároz majd a Földre. Magyar idő szerint kedden 13 óra 50 perckor mindössze 12 ezer 500 kilométerre suhan majd el az égitesttől. A Plútó gravitációs mezeje gyenge ahhoz, hogy ezalatt pályára fogja a szondát, a fékezéshez pedig nincs elegendő üzemanyag, így minden figyelem a kritikus pillanatokra összpontosul. Az áthaladás idejére nem is terheli magát a kommunikációval az eszköz, a felvételeket majd az áthaladást követő órákban sugározza csak vissza a Földre.

A Plútót 1930-ban fedezték fel, 2006-ban megfosztották bolygó státuszától, onnantól fogva törpebolygóként tartják számon. A Plútó negyvenszer távolabb van a Naptól, mint a Föld, felszínén átlagosan mínusz 230 fok a hőmérséklet. Átmérője ötször kisebb, mint a Földé, felszíne kb. kétszer akkora, mint Európáé. Kis mérete ellenére öt hold is kering a törpebolygó körül, a legnagyobbik fele akkora, mint maga a Plútó.

Külön érdekesség, hogy a szonda magával viszi a Plútó felfedezőjének, Clyde Tombaugh hamvait is.

Az űrszonda által készített páratlan felvételek várhatóan szerdán érkeznek majd a Földre. Ha nem szeretne róluk lemaradni, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!