szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Átlépte az egymilliót a hordozott mobilszámok száma Magyarországon, ami azt jelzi, hogy van igény a dologra. De a hordozhatóság a hívó félnek továbbra is meglepetésszerű költségeket okozhat a telefonszámlában. Megoldás van, de továbbra sem olyan egyszerű, mint amilyennek kéne lennie.

Szívesen kérnek számhordozást a telefon-előfizetők, ha szolgáltatót váltanak, de meg kívánják tartani megszokott telefonszámukat – véli a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) annak kapcsán, hogy nyilvántartásuk szerint az elmúlt hetekben átlépte az egymilliót a hordozott mobilszámok száma Magyarországon. A hordozott telefonszámok között kilencszázezer vezetékes telefonszámot és egymillió mobilszámot tart nyilván az NMHH.

Az egy az egyben átvitt számok mennyisége évről évre emelkedik a szolgáltatás bevezetése óta: a vezetékeseket 2004. január 1-je, a mobilszámokat 2004. május 1-je óta lehet hordozni.

NMHH

A telefonszámok hordozása annak jó megoldás, aki úgy szeretne szolgáltatót váltani, hogy közben megtartja a teljes telefonszámát.

Másik oldalról nézve viszont problémás a helyzet, a számhordozás bevezetése óta ugyanis ránézésre nem lehet tudni, hogy egy telefonszám melyik szolgáltatóhoz tartozik. A hálózaton kívüli hívás pedig a legtöbb díjcsomagban drágább, mint a kisebb percdíjjal pörgő (vagy akár ingyen hívható) hálózaton belüli telefonálás. Ezen a helyzeten csak kicsit segít az NMHH által működtetett számhordozós tudakozó. Innen ugyan viszonylag gyorsan meg lehet tudni, hogy egy-egy telefonszám melyik szolgáltatóhoz tartozik – de ez a rákeresés még így is életszerűtlenül kényelmetlenné teszi a telefonálás egyébként egyetlen gombnyomásos folyamatát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!