Egészen pontosan 113 éve volt utoljára, hogy élő példányt láttak a galápagosi Chelonoidis phantasticus óriásteknősből, így a kutatók kihalt állatfajként tartották számon. Vasárnap az egyik elhagyatott galápagosi szigeten viszont találtak egy nőstényt, hozta nyilvánosságra az ecuadori környezetvédelmi minisztérium.
A kutatók úgy gondolják, a faj több példánya is élhet a szigeten, mivel találtak erre utaló nyomokat, illetve ürüléket.
A vélhetően több mint száz éves teknőst a tudósok elvitték egy olyan Santa Cruz-i szaporítási központba, ahol óriásteknősökkel foglalkoznak. Itt egy speciálisan kialakított karámban fog élni.
A Természetvédelmi Világszövetség a Fernandina óriásteknőst eddig a kritikusan veszélyeztetett, vélhetően kihalt fajok listáján tartotta számon, mivel az utolsó élő példányt 1906-ban találták. Azóta láttak ugyan ürüléket és harapásnyomokat a kaktuszokon, és volt egy meg nem erősített észlelés 2009-ben.
A vasárnapi felfedezés viszont felébresztette a reményt, hogy esetleg tenyészteni is lehet a fajt.
A Galápagos-szigetvilág olyan egyedülálló fajok és élővilág otthona, amely vizsgálata nyomán a 200 éve született Charles Darwin kidolgozta az evolúció elméletét. A területet az UNESCO 1979-ben a világörökség részévé nyilvánította.
(Kapcsolt képünk illusztráció.)
(Guardian)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.