szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha sikerül, mehet a Holdra az első nő.

Ember a Holdon
1969. július 20-án az amerikai Apollo-program legénységének két tagja, Neil Armstrong és Edwin "Buzz" Aldrin elsőként lépett a Holdra. Fél évszázad elteltével újra kiújult a verseny a Hold meghódításáért, de ezúttal már nagyobb a tét. Cikksorozatunkban áttekintjük a Hold-kutatás 50 éves történelmét és felvázoljuk az égitest kolonizálásának lehetséges forgatókönyveit.
Friss cikkek a témában

Megjelent az első költségbecslés a Holdra való visszatérésről. A NASA 2024-ben tervezi az amerikai űrhajósok visszatérését. Ez a jelenlegi terev szerint húsz- és harmincmilliárd dollár közötti összeget emésztene fel.

Ahhoz, hogy ezt kigazdálkodják, 4-6 milliárddal kellene növelni az űrügynökség éves költségvetését – mondta Jim Bridenstine, a NASA főigazgatója a CNN tudósítása szerint.

Az új Hold-programot egyébként Artemisnek nevezték el a görög holdistennőről. A projekt két ember holdsétáját tartalmazza, közülük az egyik az első nő lehet, aki a Holdon jár.

Az Artemis végső célja, hogy megalapozza az állandó holdi jelenlétet, és a holdbázis megépítésével és tesztelésével utat nyisson a Mars meghódítása előtt.

Bridenstine arról is őszintén beszélt, hogy a program veszélyes, és sok a bizonytalan tényező, így a költség is változhat.

Egyelőre a legnehezebb leküzdendő akadály a törvényhozók meggyőzése. Trump és Mike Pence alelnök ugyan támogatja a holdra szállást, ám a kongresszusban kérdéses a többség.

Az 1972-ben zárult első Hold-program, az Apollo teljesen más politikai környezetben valósult meg, és a Szovjetunióval folyó űrverseny sokat segített abban, hogy a NASA megkapja a pénzt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!