szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Igen fontos küldetésen van túl az az önvezető tengeralattjáró, amelyet a Déli-sarkvidék közelében engedtek "szabadjára" még 2017-ben. A Boaty McBoatface névre keresztelt szerkezet az óceán mélyéről készített 3D-s térképet, amely az áramlatokról szolgáltat igen hasznos információval, amelyet nemrég közöltek a kutatók.

A BBC beszámolója szerint a kutatóknak eddig viszonylag kevés adatuk volt az áramlatok felmelegedéséről, a szerkezetnek köszönhetően azonban mostanra szélesebb lett a kép. A mérések szerint az óceán középső rétegében található melegebb víz a turbulens áramlás miatt összekeveredik a mélyben található hideg vízzel. Mindez azonban nem magától megy végbe, a szakemberek a változó széljárással hozták összefüggésbe a különböző hőmérsékletű vizek összekeveredését.

P. Abrahamsen

A legfőbb probléma, hogy az utóbbi évtizedekben egyre erősödött a széljárás a Déli-óceán felett, amit a kutatók a sarkkör felett található ózonlyuknak, valamint az üvegházhatású gázok egyre magasabb légköri koncentrációjának tudnak be.

Az eredmény azért is fontos, mert a segítségével finomítani lehet az éghajlati rendszert leíró modelleket. Alberto Naveira Garabato, a Southamptoni Egyetem kutatója szerint mindez azt is segíthet megérteni, milyen szerepet játszanak a tengeráramlatok az óceánok vizének melegedésére, ezzel együtt pedig a jégolvadásra és a tengerszint emelkedésére.

A tengeralattjáró még 2017-ben gyűjtötte be az adatokat az úgynevezett Orkney-átjáróban. A helyszín fontos pont, az éghajlati rendszerben, amely a felgyülemlett hőenergiát segít "elosztani". A Boaty három napot töltött a mélyben, ezalatt pedig megmérte a víz hőmérsékletét, sótartalmát és a turbulenciákat is. A szerkezetnek 4000 méter mélyre is sikerült lemerülnie.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

WWF: Ettől a héttől Magyarországnak már "hitelez" a Föld

Ha mindenki úgy élne, mint a magyarok, a Föld éves tartalékai már június 14-én kimerültek volna – közölte a WWF. A természetvédelmi szervezet szerint a világ népességének 80 százaléka olyan országokban él, ahol több erőforrást használnak fel, mint amennyit az ökoszisztémák meg tudnak újítani.