szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Huaweit alapító Zsen Cseng-fej kész továbbadni a vállalat által fejlesztett 5G-technológiát egy nyugati cégnek, hogy bizonyítsa ártatlanságát.

Az Egyesült Államok és Kína közötti feszültség egyik csúcspontja idén az volt, amikor Donald Trump májusban szükségállapotot rendelt el annak érdekében, hogy "megvédje az amerikai informatikai hálózatokat a külföldi ellenségektől". Az intézkedésre az USA indoklása szerint azért volt szükség, mert a Huawei nemzetbiztonsági kockázatot jelent az Egyesült Államokra nézve.

[Megszólalt Soros György, aki szerint Trump legjobb döntése a Huawei elleni fellépés]

A Huawei ezt azóta is következetesen tagadja, az USA pedig – bizonyíték nyilvánosságra hozatala nélkül – következetesen vádol. Már éppen kezdett kissé unalmas lenni a patthelyzet, amikor jött Zsen Cseng-fej (Ren Zhengfei) Huawei-alapító, és a londoni The Economistnek nyilatkozva elárulta, hogy egy, a nemzetközi környezet által is megbízhatónak ítélt nyugati vállalatnak adná tovább (lincencelné) az elmúlt években általuk fejlesztett technológiát. A vevő egy meg nem nevezett egyszeri összeg fejében örökké tartó hozzáférést szerezhet a Huawei által birtokolt 5G-szabadalmakhoz, kódokhoz és műszaki tervekhez.

Középen a Huawei-alapító
AFP / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun / Jun Yasukawa

Hogy a terv mennyire jól hangzik, azt a londoni hetilap hosszan ecseteli. A Gizmodo technológiai oldal szerint viszont inkább csak egy kétségbeesett ötletelés eredményét hozta nyilvánosságra a kínai vállalatalapító. Bárhogy is, egy ilyen üzlet megvalósításán kétségtelenül sokat kell dolgozni. No meg a módján is, hogy az ügylettel a Huawei – illetve Kína – ezzel kifoghassa az amerikai kormány vitorlájából a szelet. A kínai politikai-társadalmi-gazdasági viszonyokat ismerve arra jó esély van, hogy egy Huawei kaliberű cég alapítója csak akkor tesz ilyen ajánlatot, ha arról előzetesen egyeztetett a kínai kormánnyal. Hszi Csin-ping elnök tehát aligha fúrná meg az üzletet. A kérdés inkább az, van-e olyan vevő, aki üzleti lehetőséget lát az ajánlatban.

Az ajánlat nyugati, Ázsián kívüli vállalatok számára áll, így nem csak a dél-koreai Samsung esik ki, de a technológiai iparban érintett legtöbb nagyvállalat, hiszen szinte mindegyikük rendelkezik némi kínai szállal. Ott van viszont a hálózatfejlesztésben érdekelt svéd Ericsson, a finn Nokia, vagy éppen a Nokia márkájú telefonok mögött álló, szintén finnországi HMD Global. Vagy persze ott van az Apple is, de ők éppen nyáron voltak 5G-ügyi nagybevásárláson, amikor 1 milliárd dollárért felvásárolták az Intel vonatkozó üzletágát. Szóba jöhetnek a technológiai szektoron kívüli vállalatok, befektetési alapok is, de azt nem árt szem előtt tartani, hogy a Huawei által eladásra felkínált technológia önmagában nem hoz pénzt, csak akkor, ha aktívan kihasználja valaki a benne rejlő lehetőségeket.

Ha kíváncsi a Huaweijel kapcsolatos fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!