szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Zafar elsőként Szulejmáni képét fogja sugározni.

Vasárnap bocsátja fel a világűrbe egy újabb műholdat Irán, A Zafar nevű műhold néhány órán belül Föld körüli pályára áll, közölte Mohammad Dzsavád Azari-Dzsahromi iráni kommunikációs miniszter.

Az iszlám köztársaság tavaly legalább két sikertelen kísérletet hajtott végre műholdakkal. Az Egyesült Államok aggódik, hogy azok a nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták, amelyekkel Irán szatelliteket bocsát fel, nukleáris töltetekkel felszerelve háborús célokat szolgálhatnak. Teherán szerint fejlesztései békés szándékúak, és sohasem törekedett atomfegyver előállítására.

Irán és az Egyesült Államok között fokozódott a feszültség azóta, hogy Washington 2018 májusában egyoldalúan felmondta az atomalkut, amelyben Irán a nemzetközi szankciók feloldásáért cserébe kötelezettséget vállalt atomprogramja korlátok közé szorítására. Donald Trump amerikai elnök azt kifogásolta, hogy a szerződés nem szabályozza az iráni rakétaprogramot, illetve Teherán regionális szerepvállalását. Az elmúlt évben az iszlám köztársaság is fokozatosan kivonta magát az egyezmény hatálya alól, miután hiába kérte annak többi aláíróját, hogy ellensúlyozzák az újra életbe léptetett szankciók negatív gazdasági hatásait.

Tovább éleződött a helyzet azt követően, hogy az Egyesült Államok január elején Bagdadban likvidálta Kászim Szulejmánit, az iráni Forradalmi Gárda al-Kudsz nevű elitegységének parancsnokát.

Azari-Dzsahromi elmondta, hogy a Zafar műhold elsőként Szulejmáni képét fogja sugározni.

Irán 2009-ben állította Föld körüli pályára első (Omid) műholdját, amelyet 2011-ben és 2012-ben újabbak követtek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Manyasz Róbert hvg360

Irán kifelé erőt sugároz, de könnyen a Szovjetunió sorsára juthat

A síita küldetéstudatból és a perzsa birodalmi világlátásból eredő iráni külpolitikai stratégia sikeres expanzív másfél évtizedet tudhat maga mögött. A jövőt azonban az USA-val kialakult feszültség nélkül is alááshatják a belső gazdasági nehézségek – írja Irán-szakértő szerzőnk.