Mellár Tamás: Bezárult a kör, csapdában a magyar gazdaság
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
A Facebook kutatói botok segítségével modellezi le, hogyan viselkednek azok, akik a kiskapukat megtalálva játsszák ki a közösségi oldal rendszerét.
A Facebook (és más közösségi oldalak) egyik legnagyobb problémája, hogy a rosszindulatú felhasználók képesek kiismerni a platform rendszerét, és megtalálni azokat a kiskapukat, amelyek segítségével átverhetik a többi felhasználót, zaklathatják vagy akár bántalmazhatják is őket a kibertérben. A cég kutatói ezért létrehoztak egy különleges rendszert, a Web Enabled Simulation-t (WES), amely segítségével megpróbálják kiismerni a rosszindulatú felhasználók viselkedését.
A WES lényegében egy csak a kutatók számára látható Facebook-klón, ahol a felhasználókat botok helyettesítik, amelyek barátkozhatnak, lájkolhatnak és megoszthatnak dolgokat, de zaklatásra, bántalmazásra és átverésre is képesek.
A kutatók Facebook "kicsinyített másában" lévő botok segítségével különböző viselkedési módokat modellezhetnek. Például egy átverésre szakosodott algoritmust kiképezhetnek arra, hogy felvegye a kapcsolatot egy másikkal (az áldozattal), épp úgy, ahogy az egyébként a valóságban is történik. Más botok megsérthetik a "felhasználók" magánélethez fűződő jogait, vagy olyan tartalmakat tehetnek közzé, amelyeket a szabályzat egyébként tilt – írja a The Verge.
Ez a fajta modellezett viselkedés segíthet a Facebooknak abban, hogy megtalálják a fent már említett kiskapukat. Például ha egy frissítés után több lehetősége lesz egy botnak arra, hogy adatokat gyűjtsön be másokról, akkor ezt időben ki tudják javítani, így a valós felhasználókat nem károsíthatják meg.
A botok ugyanakkor bizonyos mértékben hozzáférhetnek a "valódi" Facebookhoz is, ahonnan adatokat olvashatnak ki – egészen addig, amíg az nem sért semmilyen személyiségi jogot. A kutatók szerint a két rendszert jól el kell különíteni egymástól, hogy a botok még véletlenül se tudjanak valós interakcióba lépni a felhasználókkal.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.