szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínai tudósok szerint a koronavírusnak már 33 mutálódott törzse van, ezek közül 19 teljesen újnak számít.

A koronavírus több mint 30 különböző törzsét sikerült felfedezniük kínai kutatóknak, akik szerint mindez megmagyarázhatja, miért halnak meg többen a fertőzésben a világ bizonyos pontjain. A Sky News szerint a kutatást a Csöcsiang Egyetem tudósai végezték, a munkába pedig Li Lan-csüan kínai epidemiológus is becsatlakozott, aki elsőként javasolta a kínai óriásváros, Vuhan lezárását, ami többek szerint a járvány kiindulópontja volt.

A vírustörzsek kutatásakor a tudósok 11 betegtől vettek mintát még a járvány korai szakaszában. A páciensek mindegyikét a Hangcsou nevű város kórházában ápolták; tíz embernek közepes vagy súlyosabb tünetei voltak. A minták elemzésével a kutatók 33 vírustörzset azonosítottak,

melyek közül 19-et még nem ismertek a virológusok.

A kutatás egyik érdekesebb eredménye, hogy öt betegnél olyan mutációt fedeztek fel, amelyet korábban egyetlen ausztrál esetnél láttak csak a kutatók. A tudósok több órás különbségekkel újra megtekintették a mintákat, mert kíváncsiak voltak, változott-e a bennük lévő vírus mennyisége. Volt olyan minta, amelyben a legagresszívabb törzsek 270-szer nagyobb mennyiségben voltak megtalálhatók. A kutatók megállapították azt is, hogy minél nagyobb mennyiségben van jelen a vírus, annál nagyobb arányú lehet a sejthalálozás.

A szaporodó mutációk ténye azért fontos a kutatók szerint, mert úgy vélik, hogy ezeket is figyelembe kellene venni a vakcinák készítésekor.

Az alanyok, akiktől a mintát vették, mind felépültek a vizsgálatok óta. A kutatási anyagot az egyetem jóváhagyta, de független szervezetek még nem látták.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!