szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A veszélyes kisbolygók szétrobbantása még mindig nem annyira jó taktika, a kutatók ezért folyamatosan új védelmi rendszereken dolgoznak. Itt a legújabb ötlet.

Az űrben sok olyan aszteroida található, amelyek potenciális veszélyt jelent, így nagyon fontos, hogy rendelkezzünk olyan védőeszközzel, amely képes megakadályozni egy esetleges becsapódást. Ezen ötletek egyike, hogy a Földre veszélyes kisbolygókat “pórázon” vezetnék el: az aszteroidákat összekötve ugyanis valószínűsíthető, hogy a kapcsolat miatt az egyik égitest biztonságosabb pályára “húzná” másikat, s azon mozogna tovább.

A csillagaszat.hu szerint a módszert Flaviane Venditti dolgozta ki, de az ötlet teljesen nem új. Az alkalmazásának lehetősége már korábban is felmerült, igaz, más célokra, például űrfelvonók létrehozására, vagy műholdak összekapcsolására. Elméleti szinten egyébként működhetne ez az eljárás: a Bennu kisbolygón számítógépes szimulációkat elvégezve a kutatók arra jutottak, hogy az összekötés hatékony bolygóvédelmi rendszerként szolgálhat.

Egy másik (de ugyanúgy elméleti szinten létező) eljárás az úgynevezett “high-impact” technika, amelynek lényege, hogy a kisbolygó felszínén robbanást idéznének elő, abban bízva, hogy a detonáció hatására megváltozik a pályája. Ez azonban igen nagy kockázatú módszer, mivel félő, hogy a kisebb, ám még mindig veszélyes darabok ugyanúgy elérnék a Földet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!