"A járványnak köszönhetően valóságos forradalom indult el az orvoslásban"

“Ami science fictionnek tűnt, márciusban, a Covid-járvány miatt dokumentumfilmmé vált” – mondta a HVG-nek adott interjúban Meskó Bertalan orvosi jövőkutató, a The Medical Futurist Institute vezetője. A szakértő szerint a modern megoldásokkal rengeteg értékes idő felszabadítható.

  • hvg.hu hvg.hu

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

“Eddig is tudtuk, hogy lehet bizonyos laborteszteket otthon elvégezni, okosórával EKG-t csinálni, akár Skype-on belenézni egy gyulladt torokba, vagy robotokat használni a kórházakban, de bizalmatlanok voltunk e módszerekkel szemben, mi, orvosok és a betegek is. Most viszont az újdonságok áttörték a falat, és beáramlottak a mindennapi gyakorlatba, mert nem volt más lehetőség: vagy távorvoslással kapok valamilyen ellátást, vagy semmilyet nem kapok” – mondta a HVG-nek adott interjúban Meskó Bertalan. Az orvosi jövőkutatót az orvos-beteg kapcsolatban beállt, a Covid-járvány miatti változatásokról kérdezte a hetilap.

Meskó szerint nem arról van szó, hogy mindenki e-páciens legyen. De lesznek, akik eztán is úgy néznek az egészségügyre, hogy az oldja meg gyorsan és hatékonyan a bajukat, nekik legfeljebb csak a tablettát kelljen bevenniük. Ma ehhez minden joguk megvan.

De egyre többen lesznek, akik – mint én – tudják, hogy csak az orvosukkal közös erőfeszítéssel képesek megőrizni az egészségüket. Nekem szerencsére olyan háziorvosom van, aki partner ebben, akivel együtt tanuljuk az új technológiákat, de ezeket az adatokat gyakran nem lehet beilleszteni a mai rendszerbe, az online konzultációkat nem tudják elszámolni az orvosok”.

Meskó ugyanakkor azt is mondja, nem azzal kell kezdeni, hogy rögtön valamilyen kütyüt veszünk karácsonyra, hanem “el kell menni a háziorvoshoz, és nyíltan beszélni arról, hogy közösen építsük fel a következő évtizedekre vonatkozó egészségmegőrzési tervünket”.

Az interjút teljes terjedelmében a HVG hetilap csütörtökön megjelenő friss számában és hétvégétől a hvg360-on olvashatják.

HVG
Nem kell összeszorított foggal szenvedni – így enyhíthetjük táplálkozással a menopauza kellemetlen tüneteit

Nem kell összeszorított foggal szenvedni – így enyhíthetjük táplálkozással a menopauza kellemetlen tüneteit

Magyarországon a nők 60 százaléka túlsúlyos, sokan így mennek neki a menopauza időszakának, amikor a férfiakkal szembeni egészségügyi előnyeik jelentős részét amúgy is elveszítik. Hogyan lehet féken tartani a kilókat, és közben az ingerlékenység, a hőhullámok, továbbá olyan veszélyes láthatatlan tünetek ellen is küzdeni, mint a koleszterinszint emelkedése? Milyen ételekkel lehet nyugodtabb az alvás, és hogyan neveljük rá magunkat a cukormentesebb életre? Erdélyi-Sipos Aliz dietetikust kérdeztük.