szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Míg egyes országokban az állam állja a beutazók PCR-tesztjét, több régióban csakis magánúton végzett vizsgálattal lehet igazolni, hogy az egyén nem koronavírus-fertőzött. Ennek a költségét azonban az érintettnek kell megfizetnie. Egyesek máris elkezdték kijátszani a rendszert.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A világ egyes országaiban szinte napról napra változnak a koronavírus-járvány miatt hozott utazási szabályok. Némely helyeken 72 óránál nem régebbi PCR-teszttel engedik csak be az utazót, máshol ennél is frissebb eredményre van szükség. A jelenség további terheket ró az utazni vágyókra, míg ugyanis bizonyos területeken az állam finanszírozza a vizsgálatokat, vannak régiók, ahol az egyénnek ezt magának kell intéznie – a keletkező költséget pedig szintén ő fizeti meg. Hollandiában például csak a kijelölt magánlaboratóriumban végzett teszttel lehet belépni az országba, amely a Motherboard szerint több mint 100 eurós (nagyjából 35 ezer forintos) kiadást jelent személyenként. Ezt pedig nem mindenki akarja megfizetni.

A portál cikkében két olyan esetről is beszámol, amikor az egyén inkább meghamisította a teszteredményt, hogy megspórolja a vizsgálat költségét. Az érintettek név nélkül nyilatkoztak a lapnak, és mindketten a drága tesztekre hivatkozva trükköztek. Ennél valamivel hangsúlyosabb viszont, hogy a csaláshoz még szakértelem sem kellett:

egyikük az Adobe Photoshopban, a másik a Windowsba épített egyszerű rajzprogrammal, a Painttel szerkesztette át a dokumentumot – a hatóságnak egyik sem volt gyanús.

A Motherboard szerint a csalás alapja mindkét esetben az volt, hogy a vizsgálat dátumát – vagyis amikor a szűrés eredménye megérkezett – a számítógépen átírták egy frissebbre, a dokumentumot pedig újból kinyomtatták. Néhány repülőtéren csakis a dátumra kíváncsi a személyzet, az ellenőrzéshez nem használnak technikai eszközt, például QR-kód leolvasót, amely egy fokkal nehezebbé teszi a trükközők dolgát. De gyakori jelenség az is, hogy olyanok ellenőrzik a Covid-tesztek eredményét, akiket nem készítettek fel a gyanús elemek kiszűrésére. Így eleve nem tudnak különbségét tenni egy ügyesen átszerkesztett és egy valódi igazolás között.

Részben a fentieknek is köszönhetően tudott belépésre jelentkezni egy ismeretlen országba egy kisebb társaság, amelynek Covid-tesztjeit egyikük meghamisította. Azt nem közlik, pontosan hol és mikor történt az eset, és az sem ismert, melyik légitársasággal repültek. Ugyanakkor nem mindenütt van ilyen könnyű dolga a csalóknak: néhány nappal korábban összesen 45-en próbáltak hamis teszteredményekkel Horvátországba jutni, de még a határon lekapcsolták őket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!