szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már javában dolgozik a NASA Perseverance nevű Mars-járójának SuperCam nevű egysége, ami egy mikrofont is kapott. A szerkezet most két hangot is felvett.

Nemrég megkezdte munkáját a NASA legújabb Mars-járója, a Perseverance, amitől a szakemberek azt remélik, sikerül majd az ősi élet nyomaira bukkanni a szomszédos bolygón. A szerkezet most már a SuperCam nevű műszerét is bekapcsolta, amelynek különlegessége, hogy egy mikrofont is szereltek rá.

Mindez azt jelenti, hogy az eszköz képes felvenni a környezeti zajokat a Marson, az első ilyenre pedig nem is kellett sokat várnunk. A NASA már fel is töltötte az internetre a SuperCam által rögzített első felvételeket, amiken a gyenge marsi szellőt hallhatjuk, valamint azt, ahogy az egység lézere dolgozik.

A Mars-járó korábban már küldött haza egy hanganyagot, azt a rover másik mikrofonja vette fel.

A Perseverance egy közeli sziklát lő folyamatosan a lézerével, mi pedig annak a hangját hallhatjuk, ahogy a nyaláb a sziklának ütközik. Naomi Murdoch, a SuperCam működéséért felelős csapat tagja szerint a felvétel bizonyítja, hogy a mikrofon rendben működik.

Túrázni indult a Perseverance Mars-járó, és ha már így tett, útközben fotózott is

A NASA legújabb robotja most először hagyta el a landolás helyszínét, a Jezero-krátert. Nem halad gyorsan.

A SuperCam egyike annak a hét műszernek, amit a Perseverance magával vitt a Marsra. A lézerrel nagyjából hét méteres távolságra lőnek el a tudósok, ami elpárologtatja a szikla egy piciny részét. Ezt a párlatot vizsgálja a szerkezet kamerája, valamint egyéb más érzékelői.

A lézer a Máaz nevű sziklát vette célba, amiről egy közeli felvételt is készített az egység.

NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/CNRS

A kutatóknak már sikerült megállapítaniuk, hogy a Máaz egy bazaltkőzet, ami egy magmás, vulkanikus kőzetet jelent. Ezek a Földön és a Marson is gyakoriak, azt azonban a szakembereknek még nem sikerült megállapítaniuk, hogy valóban vulkanikus eredetű-e. Az is elképzelhető ugyanis, hogy a kőzetre a Jazero-tóba ömlő ősi folyó hordta rá a bazaltréteget.

A szakemberek emellett azért is örülnek a hangfelvételnek, mert a hangokból meg tudják állapítani, milyen keménységű lehet az adott kőzet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!