szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók szerint a dóziscsökkentő stratégiával azok a területeken is elérhető lenne a koronavírus elleni oltás, ahol ez a vakcinahiány miatt egyelőre nem így van.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Még az mRNS-alapú Moderna normál adagjának egynegyede is képes védettséget adni a koronavírus ellen – derítették ki a kutatók egy július elején megjelent szakmai (de külső szerzők által még nem értékelt) publikációban. A hírről a Nature tudományos oldal számolt be. Ők arról írnak, hogy a vakcinaadagok csökkentése segítséget jelenthet abban, hogy a világ olyan részeire is eljusson a koronavírus elleni oltás, ahol ez egyelőre (például a vakcinahiány miatt) nem megoldott.

A csökkentett dózis elméletét közel három tucat ember bevonásával vizsgálták. A kutatás alapja az volt, hogy a Moderna oltásából a 100 mikrogrammos, vagyis a közepes mennyiségű dózist engedélyezték, mert a 25, vagyis a kevesebb túl gyengének, a legmagasabb, a 250 mikrogrammos pedig túl erősnek bizonyult. Ezek azonban még korai adatok voltak, a kutatók ezért újabb vizsgálatokat végeztek.

A szakértők összesen 35 ember vérét elemezték, akik 28 nap különbséggel kaptak 25-25 mikrogrammnyi Modernát. Azt találták, hogy a többek szervezetében még hónapokkal a második oltás után is jelen voltak az antitestek. Ezek azok, amik képesek meggátolni, hogy a vírus megfertőzze a sejteket. A kutatók szerint a vizsgálatba bevont személyeknél az antitestek szintje ahhoz hasonló volt,

mint amilyennel a Covid–19-ből felépült emberek rendelkeztek.

A Nature által idézett szakértők, köztük például Corine Geurts van Kessel holland virológus szerint az eredményekből az látszik, hogy „még alacsony dózissal is szépen fel lehet pörgetni az immunrendszert”. Alex Tabarrok, az amerikai George Mason Egyetem közgazdásza pedig arról beszélt, hogy ha a vakcinaadagok csökkentését már korábban elkezdték volna, mostanra tíz-, de talán százmillióval is többen lennének beoltva.

A Nature hozzáteszi, hogy a dóziscsökkentő stratégia nem számít különleges eljárásnak, ugyanis hasonló módszert alkalmaztak 2016-ban is, amikor a sárgaláz ellen kellett gyorsan beoltani az afrikai, illetve dél-amerikai lakosokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!