szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A bizonyítékok fényében egyre reménytelenebb tagadni a megfigyeléseket Nemes Dániel információbiztonsági szakértő szerint.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Az NSO azt állítja, hogy a Pegasus-adatok nem az ő szervereikről kerültek ki, mert ők ilyet nem tárolnak. Hazudnak

írja Nemes Dániel információbiztonsági szakértő Facebook-oldalán. Az NSO az az izraeli cég, amitől a Pegasus nevű kémprogramot vehette a magyar állam a Direkt36 vasárnap megjelent oknyomozó cikke szerint. Számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették a kémszoftvert, a nemzetközi tényfeltáró csapat birtokába jutott információk szerint több mint 300 magyar célpont lehetett.

Az NSO a botrány kirobbanása után azt közölte, rágalmazási pert fontolgatnak a botrányt kirobbantó újságírói csapat ellen. Az ügyet felderítő újságírói csapatnak korábban azt írta a cég, hogy vitatják, hogy a telefonszámok valóban a Pegasus célpontjai lennének.

Direkt36: Az Orbán-kormány kritikusait és magyar újságírókat is célba vettek az izraeli kémfegyverrel

Évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust.

Nemes úgy érvel, hogy ha az NSO nem tárolja az adatokat központilag, akkor az oknyomozók csak úgy juthattak volna hozzá, hogy minden egyes ügyfelet – tucatnyi nemzetállami titkosszolgálatot – feltörnek. Sőt, a szakértő szerint ez előtt már azt is meg kellett volna tudniuk, hogy melyek azok a titkosszolgálatok, akik egyáltalán a rendszert használják.

Tehát mégis az van, hogy az NSO-nál megvoltak legalábbis a megfigyeltek alapadatai

– folytatja Nemes. Szerinte az is elképzelhető, hogy a helyi szolgálatok úgy szerződtek, hogy a megfigyeltekről az NSO-hoz sem jutnak ki adatok. Ez esetben – írja – az NSO átverte az ügyfeleit, nemzetállami titkosszolgálatokat.

A lehallgatások tagadása a bizonyítékok fényében egyre reménytelenebb az Orbán-kormánynak Nemes szerint, ezért arra számít, hogy azzal védekeznek majd, hogy a megfigyelés mögött nem az állam áll. Ez nagyon kínos lenne a szakértő szerint a magyar szolgálatoknak, ha igaz lenne. Mégis úgy véli, a kormány hajlandó lesz erre az áldozatra. Mint írja:

Ezt a balhét kommunikációban vagy nekik [a magyar szolgálatoknak] kell elvinni, vagy Varga Juditnak, és nekem van egy tippem, hogy melyikük fogja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

Pegasus-ügy: Amit tudunk, és amit csak sejtünk

Az utóbbi évek egyik legnagyobb megfigyelési botrányát robbantotta ki egy nemzetközi oknyomozó újságírói hálózat: több magyar célszemély, köztük újságírók és az Orbán-kormány kritikusai ellen is bevetettek egy izraeli kémfegyvert. Az érintettek csak találgatni tudnak, a kormány tagad, mi pedig összegyűjtöttünk mindent, amit eddig tudni lehet a Pegasus-megfigyelésről.