szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A meteorzáporok jelensége egyáltalán nem ritka, az azonban szokatlan, hogy hosszú másodperceken figyeljenek meg ilyesmit, ráadásul majdnem ugyanabból az irányból. Hawaiin mégis ez történt.

Július közepén egy komolyabb „meteoreső” volt megfigyelhető a Hawaiin található Maunakea vulkán fölött. Az égbolt egészen tiszta volt, így a helyi obszervatóriumból is jól látszott az esemény. Arra azonban csak a jelenség utólagos elemzésekor derült fény, hogy a meteorzápor egy szokatlan fajtájával volt dolguk a megfigyelőknek.

Ahogy arról a Science Alert is beszámolt, a meteorok egészen hosszú ideig, mintegy tíz másodpercen keresztül voltak láthatók az esti égbolton, ráadásul mindegyik ugyanabból az irányból jött elő. Ez nagyon ritka, az ilyen objektumok ugyanis jellemzően más-más pontokon bukkannak fel.

Az úgynevezett meteorhalmaz jelenségét először 1997-ben sikerült rögzíteni. A mostanit megelőzően pedig az év elején volt detektálható hasonló csoportosulás, amelyet az Arizonai Egyetem San Diegóban elhelyezett kamerarendszere vett fel. Akkor egy hét meteorból álló „csapat” tűnt fel az égen, de mindössze három másodpercre.

Junicsi Vatanabe bolygókutató, a Japán Nemzeti Csillagászati Obszervatórium (NAOJ) igazgatóhelyettese 2003 óta foglalkozik meteorcsoportosulásokkal. Szerinte, illetve kollégái szerint ahhoz, hogy a jelenség létrejöjjön, az űrbéli szikladarabok rendkívül kis sebességkülönbséggel kell, hogy haladjanak. Több kérdés viszont továbbra sem tisztázott. Úgy vélik, hogy a mostani megfigyelés – amit egyébként a Subaru távcső detektált – hozzájárulhat a témában zajló kutatásokhoz.

Hullócsillagokért nem kell messze menni, ezekben a hetekben Magyarországról is érdemes éjszakánként feltekinteni az égre, a részletekről itt olvashat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!