szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók szerint legfőképpen egy aminosav változása tehet arról, hogy ennyire hatékonyan tud terjedni a delta variáns.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Miközben a világ azzal küzd, hogy valahogyan átvészelje a koronavírus delta variánsának terjedését, a tudósok azon dolgoznak, hogy megértsék a szóban forgó mutáció viselkedésének biológiai alapjait. Ezen dolgozik Pei-Yong Shi, a University of Texas Medical Branch virológusa és csapata is, és úgy tűnik, sikerült azonosítani azt a mutációt, ami miatt a delta ennyire gyorsan terjed.

A kutatók szerint a SARS-CoV-2 vírus tüskefehérjéjében – ami gyakorlatilag a vírus terjedéséért felelős – egy aminosav megváltozása – amit P681R-nek neveznek – lehet a megoldás kulcsa.

Videóra vették a tudósok, hogyan fertőz és szaporodik a koronavírus

Két virológus egy speciális kamera segítségével mutatta meg, miként képes észrevétlenül fertőzni a koronavírus.

A koronavírus működéséről annyit érdemes tudni, hogy a sokat emlegetett tüskefehérje valójában két részből áll, amelyek kötődnek egymáshoz. Működésbe akkor lép, ha ez a kötés feloldódik. Ebben épp az emberi szervezet által termelt egyik fehérje, a furin segít neki, amelynek  két "vágást " kell megejtenie a kötésen. A szakemberek szerint ez "normál" esetben akkor történik meg, ha a vírus már a sejten belül van, ám a delta variáns esetében az első vágás már akkor megtörténik, amikor egy új vírus kiszabadul egy megfertőzött sejtből. "Ezek az előre aktivált vírusok aztán hatékonyabban tudják megfertőzni a  többi sejtet" – mondja Gary Whittaker, az amerikai Cornell Egyetem virológusa.

A Nature beszámolója szerint ezt a folyamatot az aminosav változása tette lehetővé. A szakemberek szerint bár egy másik aminosav változás az alfa variánsban is megtalálható, a delta variáns esetében azonban sokkal hatékonyabban működik.

Koronavírus: új kutatás mutatja meg, miért terjed ilyen gyorsan a delta variáns

A Hongkongi Egyetem kutatói szerint a koronavírus delta variánsával fertőződött embereknél átlagosan 5,8 nappal azután jelentkeznek a tünetek, hogy megfertőződött a vírussal.

Shi és csapata a nemrég publikált kutatási eredményében azt írja, a P681R miatt sokkal hatékonyabb lett a tüskefehérjék kötésének elvágása. A laboratóriumi kísérletek azt mutatták, hogy a delta variáns lekörözte az alfa variáns terjedését, egészen addig, amíg a P681R változást meg nem szüntették a tudósok. Azt azonban hozzátették, hogy valószínűleg nem ez az egyetlen mutáció a delta variáns esetében, ami segíti a vírus terjedését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!