szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A J0240+1952 névre keresztelt fehér törpecsillag akkora, mint a Föld, de a bolygónkénál 200 ezerszer nagyobb a tömege.

A hét elején jelentették be a tudósok, hogy különleges fehér törpe csillagra bukkantak. Az égitest 25 másodpercenként végez el egy teljes forgást a tengelye körül, ami a kutatók szerint azt jelenti, hogy ez az eddigi leggyorsabban forgó törpecsillag, amit felfedeztek.

Az égitest a méretét tekintve akkora, mint a Föld, a tömege azonban a mérések szerint 200 ezerszer nagyobb a bolygónkénál. Az LAMOST J024048.51+195226.9 kódjellel ellátott csillagról a Monthly Notice of the Royal Astronomical Society: Letters című szaklapban írtak a csillagászok.

A fehér törpék viszonylag hideg, kompakt csillagok, amelyek életük végéhez közelednek. A Nap nagyjából 5 milliárd év múlva kerülhet ebbe az állapotba. Ingrid Pelisoli, a tanulmány egyik szerzője szerint az égitest forgása olyan gyors, hogy az átlagosnál jóval nagyobb tömegének köszönheti, hogy nem szakad szét.

University of Warwick / Mark Garlick

A kutatók szerint a korábbi rekorderhez képest a J0240+1952 nagyjából 20 százalékkal gyorsabban forog. Ami viszont ennél is érdekesebb, hogy az égitest mellett van egy másik csillag is, amitől elszívja az anyagot, majd a mágneses mezejével szétszórja azt a világűrben.

A csillagászok korábban már találtak egy hasonlóan viselkedő párost, de az csak most bizonyosodott be, hogy valószínűleg több ilyen bináris rendszer is létezik a világegyetemben. Emellett az a feltételezésük is helytállónak bizonyult, hogy az ilyen kettős csillagoknál az egyik tagnak mindenképp egy rendkívül gyorsan forgó égitestnek kell lennie.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!