szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 600 és 800 méteres mélységben élő Macropinna microstomáról csupán pár alkalommal készült videó, pedig a létezéséről évtizedek óta tudnak a kutatók. Az élőlényt hordószemű halnak is nevezik.

A Monterey Bay Aquarium kutatóintézete (MBARI) viszonylag gyakran publikál olyan mélytengeri körülmények közt készült felvételeket, amiken különleges állatok láthatók. Erre elsősorban azért van lehetőségük, mert a mai technika ma már sokkal fejlettebb. Így pedig nem lehetetlen az akár 1 kilométeres mélységig leküldeni a kamerás eszközöket.

A tengerkutatóknak most is szerencséjük volt, ugyanis rendkívül jó minőségű videót tudtak készíteni az egyik legérdekesebb tengeri élőlényről, a hordószemű halról (Macropinna microstoma). Utóbbi főként azért különleges, mert a feje teljesen átlátszó. Ezáltal még a látószervei is könnyedén vizsgálhatók.

A hordószemű hal létezése évtizedek óta ismert (hivatalosan 1939-ben azonosították), de ennek ellenére csupán kilencszer sikerült mozgóképen megmutatni – írta a Live Science. Ez azért van, mert az állat 600-800 méteres mélységben él, az óceán úgynevezett alkonyzónájában.

Az élőlénynek a farokúszója is átlátszó, egyébként pedig egy nem túl méretes halról van szó: csupán 14-15 centiméteresre nő meg. A szemeinél látható zöldes pigmentek abban segítenek neki, hogy a gyengébb fényeket kiszűrje.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!