szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak pár hónapja kezdődött el hangsúlyos küldetése, ám máris lehetővé tette a világegyetemről készített eddigi legrészletesebb térkép bemutatását a DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) nevű eszköz.

Soha nem készült még olyan részletes térkép a világegyetemben megtalálható galaxisokról, mint amilyet a sötét energia elemzésére épített DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument – Sötét Energia Színképelemző Műszer) rajzolt meg. Az arizonai Kitt Peak obszervatóriumban megtalálható spektroszkóp csupán hét hónapja dolgozik, ám ez idő alatt is több mint 7,5 millió galaxist sikerült elhelyeznie egy látványos felületen.

A DESI hatótávolsága tízmilliárd fényév. Ez azt jelenti, hogy tízmilliárdra évvel ezelőttre is képes visszatekinteni. A munkájához ötezer optikai egységet vonultat fel, melyek mindegyike gép által irányított. A műszer a belátható galaxisok fénye alapján gyűjt adatokat. Még azt is képes kiszámolni, hogy a vizsgált galaxisok milyen távolságra vannak. A rendszer ehhez színspektrumfelvételeket készít. Általánosságban elmondható, hogy a vörös színű objektumok a távoliabbak. A DESI mindemellett az univerzum gyorsuló tágulását is vizsgálja.

A műszer küldetése hivatalosan 2026-ig tart, addigra várhatóan több mint 35 millió galaxist fog katalogizálni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!