szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nők császármetszéssel hozták világra gyereküket, aztán romlott az állapotuk. Mindketten ECMO-kezelést kaptak.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A keringési- és légzőrendszer pótlását hosszabb időre biztosító ECMO-berendezéssel (extracorporeal membrane oxygenatior) mentették meg két koronavírus okozta súlyos megbetegedésben szenvedő kismama életét a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE).

Az intézmény közleménye szerint az egyik nőn december 7-én végeztek császármetszést Békéscsabán, majd a koronavírus-megbetegedés okozta súlyos tünetek miatt a gyulai Covid-intenzív osztályra került. Másnap az állapota instabillá vált, december 9-én pedig Babik Barna, az SZTE Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet vezetője öt kollégájával és az Országos Mentőszolgálat munkatársainak segítségével – a kórház kérésére – Gyulán, egy magukkal vitt ECMO-gépre kapcsolták. A beteget ezt követően Szegedre szállították, ahol 25 napig részesítették ECMO-kezelésben. A nőt január 18-án jó állapotban a békéscsabai intenzív osztályra vitték, február 1-jén pedig hazatérhetett férjéhez és három gyerekéhez, akik közül a legkisebbet először ölelhette magához.

Egy másik kismama január 3-án, ugyancsak császármetszéssel hozta világra gyermekét a kecskeméti kórházban, ahonnan a helyi Covid-intenzív osztályra került. Súlyos állapota miatt azonnal lélegeztetésre szorult. A nőt a szegedi szakemberek január 5-én kapcsolták ECMO-berendezésre, majd az SZTE-re szállították. Kilencnapos ECMO-kezelés, majd a tradicionális lélegeztetési terápiát követően február 1-jén jó állapotban került vissza a kecskeméti kórházba.

Babik Barna professzor hangsúlyozta: a megyei kórházak szakembereit dicséri, hogy a nők állapotát a rendelkezésre álló eszközeikkel fenntartották, és idejében felvették a kapcsolatot az SZTE-vel. Az újszülöttek mindkét esetében egészségesen jöttek a világra, és állapotuk azóta sem romlott.

Az SZTE klinikai központja regionális feladatokat lát el, korábban egy kiskunhalasi pácienst is elláttak, és jelenleg is kezelnek egy, a műtüdőről már sikeresen levett, de még lélegeztetésre szoruló fiatal beteget Csongrád-Csanád megyéből – tette hozzá az egyetemi tanár.

(Nyitóképünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bihari Ádám Itthon

Az életmentő intenzíves gép, amelyről lejönni is rendkívül kockázatos

Van egy mentőöv, amit már csak a legsúlyosabbnak ítélt covidos betegek számára hajítanak oda az egészségügyi szakemberek. Pedig arról, hogy hogyan és kinek járna még egy esély, kemény viták folynak, a hvg.hu több forrásból is úgy értesült, hogy nem hivatalos rendelkezésként, inkább afféle iránymutatásként több intézmény intenzív osztályán is azt javasolják, hogy 40 év felettieket lehetőség szerint ne kapcsoljanak műtüdőre. Szakértők szerint ezt a dilemmát pedig a számos egészségügyi faktor számbavételével akár egy gépre is át lehetne ruházni.