Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
A modern hadviselés azt a kellemetlen tényt is magával hozza, hogy a konfliktusban álló felek szokatlan eszközöket is bevetnek. Ilyen többek közt a Megtorló (Punisher) nevű drón is, amit az orosz–ukrán háború alatt is használnak. Ez nem az oroszok fegyvere, hanem az ukránoké, amit főleg orosz szállítmányok megsemmisítésére használnak. Ráadásul igen nagy sikerrel.
A Business Insider szerint az ukránok mára mintegy 60 alkalommal vetették be a Megtorlót, és mindannyiszor komoly csapást mértek az ellenfélre. A könnyű, 2,3 méter szárnyfesztávolságú eszköz viszonylag sokáig tud repülni, és mintegy hat kilogramm robbanóanyagot képes leszállítani.
A drónhoz tartozik egy felderítő egység is, a Spectre is (magyarul talán fantomként lehet a legjobban fordítani). Utóbbi nem robbant, csupán célpontokat keres, így elsősorban támogató jellegű munkát végez – a piszkosabb feladatokat már a Megtorlóra bízza az ukrán haderő.
Csatába küldték a különleges harcjárművet, amiből egyetlen darabja van az ukránoknak
És az is prototípus. A Kevlar-E ettől függetlenül egy hatásos szerkezet.
A drónokat a UA Dynamics fejlesztette ki, amely csapatot a Krím orosz annektálása miatt harcoló veteránok alapították. A Business Insider szerint a drónok képesek áthatolni a mélyebben lévő orosz vonalakon is, és ott csapást mérni az ellenfélre, így védve hús-vér katonákat a nyílt összecsapásoktól.
Ha érdeklik a fejlemények, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.