szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy alaposabb vizsgálat után derült csak ki, hogy egy visszahulló kínai rakétadarab, és nem egy üstökös világította be az eget India felett.

Az űrbe indított rakéták fokozatai általában biztonságosan megsemmisülnek vagy pedig visszatérnek, ha ilyen típusú berendezésekről van szó. A kínai műszerekkel mostanság viszont nem ez történik, és ezt egy újabb eset is erősíti.

Ahogy az Interesting Engineering is írta, egy tavaly útnak indított Hosszú Menetelés-3B harmadik fokozata nemrég visszatért a Földre, és még a légkörben látványos tűzcsóvát eredményezett. Károk tehát nem keletkeztek, és emberélet sem forgott kockán. Az indiai Mahárástra államban viszont nagyot néztek, amikor megpillantották a különös fénycsóvát.

Többen amúgy üstökösnek hitték az égi látogatót, de mint kiderült, valójában egy széteső rakétadarabot láttak.

Az eszközt még tavaly februárban küldte fel Kína. Akkor minden rendben is volt, a szerkezet pedig elvégezte küldetését. Utána viszont – hívta fel rá a figyelmet egy csillagász, Jonathan McDowell – beütött baj, a rakétadarab pedig folyamatosan veszített a magasságból.

A kínai eszközök ráadásul nem először keverednek hasonló helyzetbe. Két éve egy Hosszú menetelés-5B közel húsztonnás darabja esett majdnem New Yorkra. A szerkezet ehelyett Elefántcsontpartnál ért földet, de a hírek szerint ott sem okozott gondokat. Még korábban, 2019-ben viszont komoly pusztítás történt, miután a Hszicsangban található űrkikötőből indított rakéta első fokozata visszahullott, és lakott területre, lakóházakba csapódott. A rombolás mértékét az alábbi videón lehet megnézni:

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!