szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megváltoznak a munkavégzési szokások távmunkában, és bár a környezet otthoni, valójában többet és másképp dolgozunk, mint korábban a munkahelyünkön – derül ki a Microsoft átfogó kutatásából.

Az nem is annyira meglepő, hogy a koronavírus-járvány következményeként elterjedt távmunkában másképpen dolgozunk, mint eddig, azonban nagyot téved az, aki azt hitte, hogy otthon többet lazsálhatunk. A Microsoft Work Trend Index felmérése ugyanis egészen más eredményeket hozott.

A felmérés igazán széles körben folyt, ugyanis a redmondi központú vállalat száz országban több mint 180 ezer alkalmazottat foglalkoztat. Szinte mindenhol megjelent a home office, azaz az otthoni, távolról végzett munka, és ezzel kapcsolatban vizsgálódtak. Kiderült, hogy a munkaidő ugyan rugalmassá vált, viszont több csúcsidőszakot hozott magával, mint amit korábban, az irodákban tapasztaltak 9 és 5 között. Akkor ugyanis volt egy termelékenységi csúcs ebéd előtt (nagyjából 10 óra körül), majd ebéd után (körülbelül 3 órakor).

Azonban a home office esetén egy harmadik csúcs is megjelent, méghozzá az esti órákban.

Ezt egyfelől a Microsoft Teams megbeszéléseknél tapasztalták, amelyeket a leggyakrabban este 6 és 8 óra között tartottak. A Microsoft az úgynevezett billentyűaktivitást is mérte, amiből kiderült, hogy bár a billentyűzethasználat emelkedése alacsonyabb volt, mint a hagyományos munkacsúcsoknál, azonban este 10 óra körül van egy kiugrás. Ennek az okát nem tudják pontosan, de vélhetően része lehet benne a családi életritmusnak.

Shift

A megszokottakon túl jelentkező csúcsok már felvetik a kérdést, hogy vajon tényleg a rugalmasság következményei, vagy inkább arról van szó, hogy a dolgozó a személyes idejét fordítja a munkára. A Microsoftnál egyébként komolyan tartanak attól, hogy ha az emberek éjjel-nappal dolgoznak, akkor könnyen kiéghetnek. Éppen ezért többek között azt tervezik, hogy olyan ütemezési lehetőségeket hoznak az Outlookból a Temasbe, amelyek lehetővé teszik, hogy a normál munkaidőn kívül küldött üzenetek csak a munkaidő újraindulásakor érkezzenek meg a beérkező levelek mappába.

„Az e-mail kézbesítésének késleltetése azt jelenti, hogy mindkét világból a legjobbat hozhatjuk ki. Megragadjuk a gondolatot, hogy ne vesszen el, és gondoskodunk arról, hogy a címzett a számára kényelmesebb időben kapja meg" – foglalta össze Shamsi Iqbal, a Microsoft Research és a Microsoft Viva Insights termelékenységgel és intelligenciával foglalkozó vezető kutatója.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!