szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vizeletürítés megfigyelésére készített Audioflow egyelőre csak hangszigetelt környezetben működik, de már dolgoznak a fejlesztők az általánosan használható változaton.

Az urológiai betegségek kiszűrésére alkottak meg egy speciális algoritmust a szingapúri egészségtudományi központ (Singapore General Hospital) kutatói. A szakemberek a mesterséges intelligenciára támaszkodó alkalmazást fejlesztettek ki, ami az adott személy vizelésének hangjából próbálja megállapítani, hogy húzódhat-e meg a háttérben valamilyen egészségügyi probléma. A tesztek során az Audioflow majdnem olyan jól teljesített, mint a kórházi berendezések.

Lee Han Jie, a kutatás vezetője szerint az elmúlt években, egyre több területen kezdték el alkalmazni a gépi tanulást az orvoslásban, a koronavírus-járvány kirobbanása óta pedig a távdiagnosztika és a kórházon kívüli kezelés is egyre jobban terjed. A csapatával azért hozták létre a szoftvert, hogy a betegek állapotát akkor is nyomon tudják követni, ha épp nincsenek bent a kórházban – írja az Interesting Engineering.

Ráengedték a mesterséges intelligenciát a röntgenképekre, az eredmény ijesztő lett

„A hazaszeretet nem elég a sikerhez" - közölte az ukrán hadsereg, majd a Liszicsanszkból való kivonulás mellett döntöttek. A városban hetekig dúltak a harcok, de az oroszok végül ezt is elfoglalták.

Az algoritmus egyelőre csak speciális, hangszigetelt környezetben működik jól, ugyanakkor a szakemberek azt remélik, a következő fejlesztési fázis során már sikerül majd úgy pontosítani a szoftvert, hogy a betegek az otthonukban is tudják majd használni.

A mesterséges intelligencia betanításához 534 férfi résztvevőt vontak be 2017 decembere és 2019 júliusa között. A feladat egyszerű volt: a pácienseknek a vizelet áramlási sebességét mérő orvosi eszközbe (uroflow) kellett pisilniük, a hangot pedig az okostelefonjukkal rögzítették.

Megmutattak a mesterséges intelligenciának 12 378 fotót, rögtön felismerte, melyik anyajegy veszélyes

A mesterséges intelligencia pontosabban felismeri a bőrrákot, mint az orvosok - erre a következtetésre jutottak német kutatók, akik 12 németországi egyetemi klinika dermatológusait versenyeztették egy külön e célra kifejlesztett számítógépes programmal.

A rendszer 220 felvétel kiértékelése után már megtanulta pontosan meghatározni a vizelet áramlásának sebességét, a mennyiségét és az idejét, amelyekből már következtetni lehet a hólyaggal kapcsolatos problémákra.

A fejlesztések során a jövőben arra is figyelnek majd, hogy a női betegek számára is használható legyen az alkalmazás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!