Bár a legtöbbször a Parker Solar Probe nevű napszondáról hallhatunk, a NASA nem csak egy műszerrel figyeli a csillagunkat. A Solar Dynamics Observatory (SDO) a nap 24 órájában figyeli az égitestet, ám június végén egy technikai probléma miatt néhány napra leállt. A műszer végül június 28-án kelt újra életre, ami igen nagy szerencse, így ugyanis fel tudta venni, ahogy a Hold elhalad közte és a Nap között, így okozva részleges napfogyatkozást.
Az eseményre június 29-én került sor, ekkor a csillag 67 százalékát takarta ki az SDO elől a Hold.
A napfogyatkozás látványnak sem volt utolsó, a csillagunk fénye gyönyörűen kirajzolta a Hold hegyeit.
NASA / SDO / AIA
Bár ez a mostani a Földről nem volt látható, hasonló lesz még az idei évben, amit idelentről is megfigyelhetünk majd. A szakemberek szerint 2022. október 25-én lesz majd részleges napfogyatkozás, amit Északkelet-Afrikában, a Közel-Keleten, Nyugat-Ázsiában, valamint Európa nagy részén, így Magyarországon is látni lehet majd.
Egy ambíciózus igazgató és a lelkes, jól felkészült tantestület bárhol alkalmazható, példaértékű iskolai modellt dolgozott ki és vezetett be Tarnabodon. Riport.
A miniszter beszélt Tiborcz Ferrarijáról, a Pride sikertelenségéről és arról, hogy miért napolták el az ellehetetlenítési törvényjavaslat megszavazását.